Çağdaş selefi söylemin eyleme dönüşümü: DEAŞ örneği
Transformation of contemporary salaf discourse into action: The example of DAESH
- Tez No: 900711
- Danışmanlar: PROF. DR. SAYIN DALKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Son yüzyılın İslami hareketlerinin geçirdiği değişim, dönüşüm ve kırılma aşamalarının sonucunda gelinen noktalardan biri olarak DEAŞ Sünni-Arap geleneğin anakronik bir izdüşümü olarak gözlenmektedir. Diğer taraftan DEAŞ'ı tartışmak için yalnızca radikal dini bir hareketten veya dinin cihad özelliğinden bahsetmek yerine, birey, toplum ve siyaset üçgeninde psikolojik, sosyolojik ve politik süreçleri de ele almayı zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda DEAŞ benzeri dini motifli örgütlerin beşerî ilişkiler açısından etkisinin ne olduğunun ortaya konulması, bugünün terör ilişkilerini anlamamıza katkı sunacağı gibi gelecekte de muhtemel olan terör yapılanmaları hususunda daha isabetli tahminler yaparak çözüm yolları ortaya koymamız noktasında işimizi kolaylaştıracaktır. Biz bu tez çalışmamızda kökleri yüzyıllar öncesine dayan bir düşüncenin ürünü olarak kedisini tanıtan ve uç noktada eylemsel bir form kazanmış olan bir zihniyetin çözümlemesini yapmaya çalıştık. Bu zihniyet çözümlemesini yaparken zaman içerisinde özden uzaklaşmaları ifade eden eksen kaymalarını tespit ederek bunların doğurduğu problemleri gün yüzüne çıkarmaya gayret gösterdik.
Özet (Çeviri)
As one of the points reached as a result of the change, transformation and breaking stages of the Islamic movements of the last century, DAESH is observed as an anachronistic projection of the Sunni-Arab tradition. On the other hand, discussing DAESH necessitates dealing with psychological, sociological and political processes in the triangle of individual, society and politics, rather than just talking about a radical religious movement or the jihad feature of religion. In this context, revealing the impact of religiously motivated organizations such as DAESH on human relations will contribute to our understanding of today's terrorist relations and will make our job easier to find solutions by making more accurate predictions about possible terrorist structures in the future. In this thesis, we tried to analyze a mentality that introduced the cat as the product of an idea whose roots date back centuries and that has gained an extreme form of action. While doing this mentality analysis, we tried to identify the axis shifts that express the drift away from the essence over time and to bring to light the problems they caused.