Investigating mathematics teachers' covariational reasoning and its relation to their knowledge of and teaching quadratic functions
Matematik öğretmenlerinin kovaryasyonel muhakemelerinin ve ikinci dereceden fonksiyonlara yönelik bilgi ve öğretimleriyle ilişkisinin incelenmesi̇
- Tez No: 900717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL İŞLER BAYKAL, DOÇ. DR. GÜLSEREN KARAGÖZ AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 516
Özet
Bu çoklu durum çalışmasının amacı, iki lise matematik öğretmeninin kovaryasyonel muhakemelerini ve bunun ikinci dereceden fonksiyonlar hakkındaki bilgi ve öğretim uygulamalarıyla ilişkisini eşleme ve kovaryasyon yaklaşımlarına odaklanarak araştırmaktır. Kovaryasyonel muhakeme, değişim oranı ve ikinci dereceden fonksiyonlar üzerine yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak öğretmenlerin kendilerine özgü düşünme ve anlama biçimleri incelenmiştir. Ayrıca, ikinci dereceden fonksiyonlarla ilgili toplamda 24 saat ders gözlemlenmiş ve öğretim eylem ve davranışlarını karakterize etmek için ders öncesi ve sonrası görüşmeler yapılmıştır. Kovaryasyonel muhakemeye ilişkin bulgular, öğretmenlerin farklı muhakeme biçimlerine işaret etmiştir. Ayrıca, bir öğretmen doğrudan koordinasyon ve kaba nicelemeye kadar kovaryasyonel muhakeme yaparken, ikinci dereceden fonksiyonlarla ilgili açıklamalarında sadece eşleme yaklaşımını göstermiştir. Doğrudan ve sistematik koordinasyon ve kapsamlı ve yoğun nicelemeye kadar kovaryasyonel muhakeme yapabilen öğretmen, ikinci dereceden fonksiyonlarla ilgili açıklamalarında hem eşleme hem de kovaryasyon yaklaşımlarını yansıtmıştır. Öğretmenlerin ikinci dereceden fonksiyonlar öğretimleri konusunda da keskin farklılıklar bulunmaktadır. Bir öğretmen konuyu eşleme yaklaşımıyla öğretmiş ve öğrencilerle etkileşim açısından sadece öğrenci düşüncesi ile 0-İlgilenmeme ve 1-İlgilenme seviyelerini göstermiştir. Diğer öğretmen ise dört merkezsizleştirme seviyesinde hem eşleme hem de kovaryasyon yaklaşımlarını kullanmıştır. Ancak, öğrenci düşüncesini 2-Anlamlandırma ve 3-Kullanma düzeylerinde, ağırlıklı olarak kovaryasyon yaklaşımına odaklanmıştır. Dolayısıyla, öğretmenlerin fonksiyonel yaklaşımlara yaptığı vurgu ile öğrencilerle etkileşim kalitesi arasında bir ilişki görülmüştür. Bu çalışma kovaryasyonel muhakemenin öğretmenlerin ikinci dereceden fonksiyonlar konusundaki matematik bilgilerinin önemli bir bileşeni olarak görülmesi için bir kanıt sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This multi-case study investigates two high school mathematics teachers' covariational reasoning and its relation to their knowledge and teaching practices of quadratic functions, considering the emphasis on correspondence and covariation approaches. Semi-structured interviews on covariational reasoning, the rate of change, and quadratic functions were conducted to reveal teachers' specific ways of thinking and understanding. Additionally, twenty-four hours of teaching were observed, and interviews were conducted before and after the teachings to characterize teaching actions and behaviors. Findings regarding covariational reasoning pointed to teachers' different reasoning patterns. Furthermore, the teacher who reasoned covariationally up to direct coordination and gross quantification, showed only the correspondence approach in his explanations of quadratic functions. The teacher who reasoned covariationally up to direct and systematic coordination and extensive and intensive quantification, used both correspondence and covariation approaches in her explanations of quadratic functions. There were also sharp differences in their teachings of quadratic functions. One teacher taught the topic from a correspondence approach, and he depicted decentering levels 1-Interest and 0-No interest in student thinking. The other teacher used correspondence and covariation approaches at four levels of decentering. However, at decentering levels 2-Make sense and 3-Use of student thinking, she focused on covariation approach. Therefore, a relationship was observed between teachers' emphasis on functional approaches and teachers' quality of interaction with students. This study provided evidence for considering covariational reasoning as an essential component of teachers' mathematics knowledge of quadratic functions.