8. sınıf öğrencilerinin dinamik öğrenme ortamında kovaryasyonel akıl yürütmelerinin incelenmesi: Bir öğretim deneyi
Investigation of 8th grade students' covariational reasoning in dynamic learning environment: A teaching experiment
- Tez No: 919481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, 8. Sınıf öğrencilerinin kovaryasyonel akıl yürütmelerinin, öğretim deneyi ile incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu öğretim deneyi çalışma grupları Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan resmi ortaokula devam eden 2 kız, 2 erkek toplam 4 öğrencinin katılımı ile yapılacaktır. Çalışmada, öğretim deneyi desen olarak kullanılacaktır. Seçilecek öğrencilerin başarı düzeylerinin çeşitlilik göstermesine dikkat edilecektir. Milli Eğitim Bakanlığı 8. Sınıf Matematik Dersi Öğretim Programında yer alan kovaryasyonel düşünme ile ilgili kazanımı esas alınacaktır. Deney Grubu-1 dinamik ortamda matematik yazılımı olan GeoGebra'dan yararlanılacaktır. 8 hafta boyunca matematik öğretmeni tarafından eğitim verilecektir. Dinamik öğrenme ortamında öğrencilerin kovaryasyonel akıl yürütmeleri izlenecek olup, raporlaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the covariational reasoning of 8th grade students through a teaching experiment. This teaching experiment will be conducted with the participation of 4 students (2 girls and 2 boys) attending an official middle school in Selçuklu district of Konya province. In the study, teaching experiment will be used as a design. Attention will be paid to the diversity of the achievement levels of the students to be selected. The learning outcome related to covariational thinking in the 8th Grade Mathematics Curriculum of the Ministry of National Education will be taken as basis. Experimental Group-1 will benefit from GeoGebra, a mathematics software in a dynamic environment. 8 weeks of training will be provided by the math teacher. Students' covariational reasoning in the dynamic learning environment will be monitored and reported.