Bilişsel kod öğrenme yaklaşımının yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin dil bilgisi başarılarına etkisi
The effect of cognitive code learning approach on grammar achievement of Turkish learners as a foreign language
  1. Tez No: 900797
  2. Yazar: UĞUR BİRKANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırmamız, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen 18-30 yaş arası yabancı uyruklu bireylerin Türkçe öğrenirken bilişsel öğrenme kuramı çerçevesinde hazırlanmış derslerin, dil bilgisi öğrenimlerindeki başarıya etkisi olup olmadığını incelemek üzerinedir. Çalışmanın amacı Türkçeyi yabancı bir dil olarak öğrenen bireylerin bilişsel öğrenme kuramı ışığında geliştirilen yöntem ve tekniklerle hazırlanmış dil bilgisi konularının anlatıldığı konuları daha hızlı ve kolay bir biçimde öğrenip öğrenemediklerini saptamaktır. Çalışma, Konya ili sınırları içerisinde bulunan bir üniversitenin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma desen yöntemi kullanılmıştır. Uygulamada yer alan öğrenci sayısı 11 olup dil düzeyi C1'dir. Öğrencilere uygulama boyunca yalnızca bilişsel yaklaşımın anlamlı öğrenme modeli çerçevesindeki yöntem ve tekniklerle eğitim verilmiştir. Öğrencilere verilen 6 haftalık eğitime başlamadan önce kurun başlangıcında öğrencilere C1 seviyesi dil bilgisi konularının yer aldığı bir dil bilgisi başarı testi uygulanarak öntest uygulaması yapılmıştır. Kurun sonunda ise ikinci bir dil bilgisi başarı testi uygulaması yapılarak sontest uygulanmıştır. Sontest uygulamasının ardından ise öğrencilerle bireysel görüşmeler yapılarak alınan eğitimin dil bilgisi öğrenimlerine katkısı olup olmadığı araştırmacı tarafından sorulmuştur. Çalışmada ayrıca öğrenciler ile hem bir röportaj yapılmış hem de öğrenci görüşlerini yazılı olarak alabilmek üzere öğrencilere bir görüşme formu doldurtulmuştur. Daha sonra hem nicel hem de nitel veri toplama araçları ile toplanan veriler, nicel ve nitel veri analizi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Öntest-sontestlerden elde edilen veriler SPSS 23 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise Taransktiptor ve MAXQDA adlı yazılımlar ile analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre doğru, sistematik ve bilinçli bir eğitim metodu ile eğitim gerçekleştirildiği takdirde geleneksel bir yöntemden dahi verimli sonuçlar alınarak öğrencilerin gelişimine katkı sağlanabileceği sonucuna varılmış ve son olarak bu çalışmadan esinlenerek başka çalışmalar yürütmek isteyen akademisyenlere, öğrencilere ve bilişsel kod öğrenme yaklaşımı bağlamında dil öğretim materyali hazırlamak isteyen birey ve kurunlara tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our research aims to examine whether the lessons prepared within the framework of cognitive learning theory have an effect on the success of foreign nationals between the ages of 18-30 who learn Turkish as a foreign language on their grammar learning. The aim of the study is to determine whether individuals who learn Turkish as a foreign language can learn the grammar subjects prepared with methods and techniques developed in the light of cognitive learning theory faster and easier. The study was conducted at the Turkish Language Teaching Application and Research Center of a university located in Konya province. Within the scope of the study, a mixed design method was used in which quantitative and qualitative research methods were used together. The number of students in the study was 11 and their language level was C1. Throughout the implementation, the students were trained only with the methods and techniques within the framework of the meaningful learning model of the cognitive approach. Before starting the 6-week training, a grammar achievement test including C1 level grammar topics was administered to the students at the beginning of the course. At the end of the course, a second grammar achievement test was administered and a posttest was administered. After the post-test, individual interviews were conducted with the students and the researcher asked them whether the training they received contributed to their grammar learning. In the study, both an interview was conducted with the students and an interview form was filled out by the students in order to obtain their opinions in writing. Then, the data collected with both quantitative and qualitative data collection tools were analyzed with quantitative and qualitative data analysis methods. The data obtained from the pre-test and post-test were analyzed using the SPSS 23 package program. Qualitative data were analyzed with software called Taransktiptor and MAXQDA. According to the findings obtained from the study, it was concluded that if education is carried out with a correct, systematic and conscious education method, efficient results can be obtained even from a traditional method and contribute to the development of students and finally, recommendations were made to academicians, students and individuals and institutions who want to prepare language teaching materials in the context of cognitive code learning approach.