Relationship between teachers' perceptions of school climate and their psychological well-being
Öğretmenlerin okul iklimine ilişkin algıları ile psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 900810
  2. Yazar: BURCU NORMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin okul iklimi algıları ile psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkiyi araştırmayı ve öğretmenlerin psikolojik iyi oluş düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, çalıştıkları okul düzeyi,öğrenim durumu ve mesleki kıdeme göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu ilişkiyi incelemek için nicel araştırma modellerinden ilişkisel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'nın Sincan ilçesindeki ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğretmenler oluşturmaktadır. Okulların seçiminde kolaylıklı örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Araştırmaya ziyaret edilen okullarda görev yapan gönüllü 230 öğretmen katılmıştır. Öğretmenlere Revize Edilmiş Okul İklimi Öğretmen Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyonu ve çoklu doğrusal regresyon analizi SPSS 28.0'da yapılmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizi AMOS 26.0'da yapılmıştır. Araştırmanın sonucu, öğretmenlerin okul iklimine ilişkin algıları ile psikolojik iyi oluşları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca Olumlu Sosyal Gelişim Uygulamaları, Öğretmen Yeterliliği ve Öğretmekten Zevk Alma okul İklimi alt boyutları öğretmenlerin psikolojik iyi oluşlarını yordamaktadır. Ancak öğretmenlerin psikolojik iyi oluşlarında cinsiyet, yaş, medeni durum, okul düzeyi ve öğretmenlik mesleğindeki kıdeme göre anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Sonuçlar, okul iklimini iyileştirmek için tüm paydaşların iş birliği içinde çalışması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to explore the relationship between teachers' perceptions of school climate and their psychological well-being and determine whether teachers' psychological well-being levels vary based on their gender, age marital status, the level of school they work at, and their seniority in the teaching profession. Correlational research design as a quantitative research model was used to examine this relationship. The population is teachers in primary, middle, and high schools in the Sincan District of Ankara. A convenience sampling method was implemented to select schools. Two hundred thirty-two teachers, who were volunteers in visited schools participated in the study. The Revised School Climate Teacher Scale and Psychological Well-Being Scale were administered to teachers. Descriptive statistics, Pearson correlation, and multiple linear regression analysis were performed in SPSS 28.0. Confirmatory Factor Analyses were performed in AMOS 26.0. The result of the study showed that there is a significant positive relationship between teacher perceptions of school climate and their psychological well-being. In addition, Prosocial Development Practices, Teacher Efficacy, and Enjoyment of teaching which were the sub-dimensions of the school climate predicted the psychological well-being of teachers. However, there is no significant difference in the psychological well-being of teachers in terms of gender, age, marital status, school level, and seniority in the teaching profession. The results highlight that all stakeholders should work collaboratively to improve the school climate.