Genç tüketicilerin mobil pazarlama kabulünü etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examing the factors affecting young consumers' acceptance of mobile marketing
  1. Tez No: 900812
  2. Yazar: ARZU NIBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte mobil telefon kullanımı hızla artmış ve mobil pazarlama uygulamaları önem kazanmıştır. Dünya'da genelinde mobil hizmetlerin kullanımında gençler önemli bir oranı oluşturmaktadır. Bundan dolayı Türkiye'nin mobil telefon pazarı hızla büyümekte ve işletmeler için mobil pazarlama uygulamaları bir gereklilik haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, genç tüketicilerin mobil pazarlama uygulamalarının kullanımını, risk kabulü, kişisel katılım, bilgi sağlama, içeriğe erişme, içerik paylaşımı, mobil pazarlama kabulü, tutum ve algılanan kullanışlılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemi Türkiye'de yaşayan on sekiz ve otuz beş yaş arası bireylerden oluşmaktadır. Çalışmada, mobil pazarlamanın özellikleri, faaliyetleri genel bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Bu kapsamda, risk kabulü, algılanan kullanışlılık ve kişisel katılımın, bilgi sağlama, içerik paylaşımı, içeriğe erişim üzerine etkisi, bilgi sağlama, içerik paylaşımı ve içeriğe erişimin tutum üzerine etkisi ve son olarak tutumun mobil pazarlama kabulü üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, risk kabulü ile bilgi sağlama, içerik paylaşımı ve içeriğe erişim ile pozitif ilişkilidir. Algılanan kullanışlılık ile bilgi sağlama, içeriğe erişim pozitif ilişkili, içerik paylaşımı üzerinde olumsuz etkisi görüşmüştür. Kişisel katılım ile içerik paylaşımı ve içeriğe erişim üzerinde pozitif etkili iken bilgi sağlama üzerinde olumsuz bir etki olduğu görülmüştür. Benzer şekilde bilgi sağlama ve erişim içeriğinin tutum üzerinde pozitif etkisi var ama içerik paylaşımının tutum üzerinde olumsuz etkisi olduğu görülmüştür. Son olarak tutumun mobil pazarlama kabulü üzerinde pozitif ilişkisi olduğu görülmüştür. Bu çalışma, genç tüketicilerin mobil pazarlama uygulamalarını etkileyen faktörlere yönelik karar alıcılar açısından önemli katkılar sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the development of technology, mobile phone usage has increased rapidly and mobile marketing applications have gained importance. In the World, young people constitute a significant proportion of the use of mobile services throughout the country. Therefore, Turkey's mobile phone market is growing rapidly and mobile marketing applications have become a necessity for businesses. The purpose of this study is to examine youth consumer's use of mobile marketing applications, the relationship between risk acceptance, personal attachment, providing information, accessing content, sharing content, mobile marketing acceptance, attitude and perceived usefulness. The sample of the study consists of individuals between the ages of eighteen and thirty-five living in Turkey. In the study, the features and activities of mobile marketing are discussed from a general perspective. In this context, the effects of risk acceptance, perceived usefulness and personal attachment on providing information, sharing content and accessing content, the effects of providing information, content sharing and accessing content on attitude, and finally the effects of attitude on mobile marketing acceptance were examined. According to the research results, risk acceptance is positively related to providing information, sharing content and accessing content. Perceived usefulness was found to be positively related to providing information and accessing content, but had a negative impact on sharing content. While personal attachment has a positive impact on sharing content and accessing content, it has a negative impact on providing information. Similarly, the content of providing information and accessing content has a positive effect on attitude, but sharing content has been found to have a negative effect on attitude. Finally, attitude was found to have a positive relationship on mobile marketing acceptance. This study can make important contributions to decision makers regarding the factors affecting young consumers' mobile marketing practices.