Sorgun Vadisi (Mersin/İçel) briyofit florası
The bryophyte flora of Sorgun Valley ((Mersin/İçel)
- Tez No: 900819
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bir biyoloijk çeşitlilik elemanı olarak briyofitler diğer bitkiler gibi ekosistemin dengesini koruyarak yeryüzündeki canlılığın devamını sağlamaktadır. Bu nedenle dünyadaki biyolojik çeşitliliğin korunması için briyofit çeşitliliğinde iyi anlaşılması gereklidir. Bu çalışmada briyofit örnekleri 2023 ve 2024 yılları arasında Bolkar Dağları'nın güney yamacında yer alan Sorgun Vadisinden toplanmıştır. Mersin ili Erdemli ilçesinde yer alan Sorgun Vadisinde 38 farklı lokaliteden toplanan 548 briyofit örneği teşhis edilmiştir. Sonuçta Marchantiophyta (Ciğerotları) bölümüne ait 11 familya 12 cinse bağlı 15 takson, Bryophyta (yapraklı karayosunları) bölümüne ait 20 familya 55 cinse bağlı 114 takson bulunmuştur, bunların 34 tanesinin Mersin ili için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırma alanında yükseklik, iklim ve bitki örtüsüne bağlı olarak belirlenen 4 vejetasyon katı (SAVK, AAVK, ÜAVK ve ADVK) için ekolojik analizler yapılarak her kat için indikatör briyofit taksonları belirlenmiştir. Bunun için PAST 4,17c programında, Mutivariete analizleri içinde yer alan“Indicator Species”analizi kullanılmıştır. Bu çalışmada Didymodon acutus (Brid.) K. Saito, Didymodon vinealis (Brid.) R.H.Zander, Grimmia pulvinata (Hedw.) Sm., Homalothecium sericeum (Hedw.) Schimp., Ptychostomum capillare (Hedw.) Holyoak & N.Pedersen, Tortula muralis Hedw. ve Trichostomum crispulum Bruch taksonlarının indikatör taksonlar olduğu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a biodiversity element, bryophytes, like other plants, maintain the balance of the ecosystem and ensure the continuation of life on earth. Therefore, it is necessary to understand bryophyte diversity well in order to protect biodiversity in the world. In this study, bryophyte samples were collected from Sorgun Valley located on the southern slope of the Bolkar Mountains between 2023 and 2024. 548 bryophyte samples collected from 38 different localities in Sorgun Valley located in Erdemli district of Mersin province were identified. As a result, 15 taxa belonging to 11 families and 12 genera belonging to Marchantiophyta (Liverworts) divisio and 114 taxa belonging to 20 families and 55 genera belonging to Bryophyta (leaved mosses) divisio were found. It was determined that 34 of these were new records for Mersin province. In addition, ecological analyses were performed for 4 vegetation layers (SAVK, AAVK, ÜAVK and ADVK) determined depending on the altitude, climate and vegetation in the research area and indicator bryophyte taxa were determined for each layer. For this purpose, the“Indicator Species”analysis in the Mutivariete analyses was used in the PAST 4.17c program. In this study, Didymodon acutus (Brid.) K. Saito, Didymodon vinealis (Brid.) R.H.Zander, Grimmia pulvinata (Hedw.) Sm., Homalothecium sericeum (Hedw.) Schimp., Ptychostomum capillare (Hedw.) Holyoak & N.Pedersen, Tortula muralis Hedw. and Trichostomum crispulum Bruch taxa were suggested as indicator taxa.