Kent planlamada uygulama anlayışına eleştirel bir yaklaşım Dikmen vadisi projesi örneği
A Critical approach to the understanding of implementation in urban planning the case Dikmen valley project
- Tez No: 141117
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
345 ÖZET Bu çalışmanın konusu ülkemizde imar planlarının uygulanmasıdır. Bu çalışmanın üzerinde yoğunlaşacağı sorun, Türkiye'de imar planlarının uygulanmasında niyet edilenle fiili sonuçlar arasında büyük uyumsuzluk (uygulama açığı) olduğu için imar planlarının uygulamada başarısız olduğu iddiasıdır. Çalışma boyunca güdülen amaç, uygulama yazınından faydalanarak belli bir plan düzeyinde başarılı uygulama için öneriler geliştirebilmektir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde uygulamayı daha iyi anlamak, uygulamayı değerlendirmede kullanılan teknikleri belirlemek ve uygulamayı etkileyen faktörler hakkında mevcut varsayım ve bulguları ortaya koymak için uygulama yazını eleştirel olarak incelenmiştir. İkinci bölümde uygulama başarısı yada başarısızlığını değerlendirmek ve uygulamayı etkileyen faktörleri belirlemek için Dikmen Vadisi Konut ve Çevre Geliştirme Projesi'nin uygulaması çözümlenmiştir. Kamu politikaları alanında yukarıdan aşağıya (politika merkezli, yönetsel perspektif) ve aşağıdan yukarıya (eylem perspektifi, siyasal perspektif) olmak üzere iki genel uygulama modeli belirlenmiştir. Kent planlamasının kuramında ve pratiğinde meydana gelen gelişmeler, planlamanın mimari bir faaliyet olarak kavramsallaştırılmasından siyasal bir faaliyet olarak kavramsallaştırılmasına doğru yavaş yavaş bir değişimin olduğunu ortaya koymaktadır. Türkiye'deki imar planlama yazını, imar planlarının uygulanması konusunda resmi yaklaşımla yukarıdan aşağı uygulama modelleri arasında yakın benzerlikler olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada uygulamayı siyasal bir süreç olarak görmenin plan uygulamayı daha başarılı yapmaya yardımcı olacağı ileri sürülmüştür. Bu düşünceyi desteklemek için karma bir uygulama modeli olarak görülebilecek olan Dikmen Vadisi Konut ve Çevre Geliştirme Projesi deneyimi örnek olay olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
344 SUMMARY The focus of this study is implementation of master plans in our country. The problem that the study concentrates on is the assertion that implementation of master plans has been unsuccessful in Turkey because there has been a great discrepancy between intented and actual consequences of master plan implementation (implementation deficit). The overall objective of the study is to be able to develop propositions for successful implementation at a particular plan level through using the insights drawn from the implementation literature. The study consists of two main parts. Part I critically examines the implementation literature to develop a better understanding of implementation, to identify the techniques used in evaluating implementation, and to find out the existing hypothesis and findings about the factors affecting implementation. Part II rigorously analyses the implementation of the Dikmen Valley Housing and Environmental Development Project in order to evaluate implementation success or failure and to determine the factors affecting plan implementation. In the field of public policy two general models of implementation are identified namely top-down (policy centred or managerial perspective) and bottom- up (action perspective or political perspective) models. Evolution in the theory and practice of urban planning proves that there has been a gradual shift from a more architectural conception of planning to a more political conception of planning. The literature on master plannig in Turkey indicates that there are close similarities between the official approach to implementation of master plans and the top-down implementation models. The study contends that viewing implementation as a political process will help to make master plan implementation more successful. In order to support this argument, the experimentation of the Dikmen Valley Housing and Environmental Development Project which can be seen as a hybrid model of implementation is examined as a case study.