Anlaşmalı boşanma
Consensual di̇vorce
  1. Tez No: 900824
  2. Yazar: İLAYDA ALEV KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SERT SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Anlaşmalı boşanma, evlilik birliğinin sona erdirilmesinde tarafların anlaşarak, boşanma yargılaması yapılmaksızın mahkeme kararı ile boşanma işlemini gerçekleştirdikleri bir yöntemdir. Bu çalışma, anlaşmalı boşanmanın hukuki süreçlerini ve uygulamadaki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Boşanma hukukuna hâkim olan ilkeler ve Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenen boşanma sebepleri, anlaşmalı boşanma sürecinin anlaşılması için önemli bir temel oluşturur. Bu nedenle, ilk olarak boşanma kavramı ve bu kavramın hukuki çerçevesi genel olarak incelenmiş ve Türk hukukundaki boşanma sebepleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Anlaşmalı boşanmanın tarihçesi ve gelişimi, bu yöntemin ortaya çıkışını ve zaman içinde nasıl evrildiğini anlamamıza yardımcı olabilmektedir. İkinci bölümde, Türk Hukuku'ndaki evrimi diğer ülke hukuklarındaki benzer uygulamalarla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, anlaşmalı boşanmanın geçmişten günümüze nasıl değiştiği ve geliştiği açıklığa kavuşturulmuştur. Anlaşmalı boşanmanın asli unsurlarından biri olan boşanma protokolü, bu yöntemin en önemli belgesidir. Protokolün hukuki niteliği, içeriği ve tarafları bağlayıcılığı gibi konular ele alınarak, bu belgenin nasıl düzenlenmesi gerektiği ve hangi hususları kapsaması gerektiği üçüncü bölümde tartışılmıştır. Anlaşmalı boşanmanın uygulamadaki etkileri ve bu süreçte karşılaşılan sorunlar, pratik uygulamada ortaya çıkan hukuki zorluklar incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise anlaşmalı boşanmanın sonuçları ve özellikle de anlaşmalı boşanmanın çekişmeli boşanmaya dönüşmesinin, öğretide ve içtihatta belirtilen sonuçları ele alınmıştır. Bu bölümde, anlaşmalı boşanmanın pratik uygulaması ve mahkeme kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Consensual divorce is a method in which the parties agree on the termination of the marriage union and divorce without a court decision. This thesis aims to examine the legal processes of consensual divorce and its effects in practice. The principles governing the divorce law and the grounds for divorce regulated in the Turkish Civil Code constitute an important basis for understanding the uncontested divorce process. Therefore, firstly, the concept of divorce and its legal framework will be examined in general and the grounds for divorce under Turkish law will be discussed in detail. The history and development of consensual divorce can help us understand the emergence of this method and how it has evolved over time. In the second part, the evolution of consensual divorce in Turkish law will be evaluated in comparison with similar practices in other jurisdictions, and it will be clarified how uncontested divorce has changed and developed from past to present. The divorce protocol, which is one of the essential elements of consensual divorce, is the most important document of this method. The legal nature, content and binding nature of the protocol will be discussed in the third part, and how this document should be organized and what issues it should cover will be discussed in the third part. The effects of consensual divorce in practice, the problems encountered in this process and the legal difficulties arising in practice will be analyzed. In the last part of the thesis, the consequences of consensual divorce and especially the consequences of the conversion of consensual divorce into contested divorce as stated in the doctrine and jurisprudence will be discussed. In this part, the practical application of consensual divorce and court decisions will be analyzed.