Anlaşmalı boşanma protokolünün hukuki açıdan değerlendirilmesi
Legal assessment of the consensual divorce protocol
- Tez No: 961085
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI MAKARACI BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bir toplumun en küçük yapısı olan aile, Türk toplumu için çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle aile kavramının son bulması da o derece önemlidir. Evlilik birliği içerisindeki tarafların serbest iradeleri ile evlilik birliğini sona erdirmelerini hızlı ve kolay bir yoldan imkân veren anlaşmalı boşanma, mutlak ve genel bir boşanma sebebidir. Aynı zamanda da tarafların açtığı bu dava çekişmesiz yargı işi niteliğindedir. Eşler anlaşmalı boşanmak istemeleri halinde mahkemeye birlikte başvurabilirler veya bir eşin açmış olduğu davayı diğer eşin kabul etmesi ile boşanma aşamasını gerçekleşmiş olur. Duruşma sırasında eşlerin serbest iradeleri ile karar verip vermediklerini anlamak için hâkim tarafları bizzat dinlemek zorundadır. Anlaşmalı boşanma protokolünde mutlaka yer alması gereken zorunlu unsurlar arasında mali sonuçlar, nafaka ve tazminat, çocukların durumuna ve onlarla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Son olarak da tarafların boşanmaları için hâkimin hazırlanmış olan bu anlaşmalı boşanma protokolünü uygun bulması gerekmektedir. Ancak hâkim hazırlanmış olan bu protokolde tarafların ve çocukların üstün yararını gözeterek değişiklik yapabilmektedir. Ve son olarak da hâkimin anlaşmalı boşanma protokolünde yapmış olduğu bu değişikliği tarafların kabul etmesi ile birlikte hükme esas alınarak, evlilik birliği son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The family, as the smallest unit of society, occupies a particularly significant role within Turkish culture and social structure. Accordingly, the dissolution of the family unit bears considerable legal and societal implications. Consensual divorce, which enables spouses to terminate their marital union based on mutual agreement, represents an absolute and general ground for divorce under Turkish law. This type of divorce proceeding is categorized as a non-contentious legal matter and is characterized by the voluntary will of both parties. In cases of consensual divorce, spouses may jointly apply to the court or proceed through mutual agreement, whereby one party accepts the divorce petition initiated by the other. In either scenario, the judge is legally obliged to hear both spouses in person to confirm that their declarations are made freely and without coercion. A valid consensual divorce protocol must address specific mandatory elements, including financial arrangements, alimony and compensation, and the custody and personal relationship arrangements concerning any children. Ultimately, the court must find the protocol acceptable. However, the judge retains the authority to amend the terms of the agreement in favor of the best interests of the parties and, particularly, the welfare of the children. Upon the parties' acceptance of such amendments, the court incorporates the protocol into the judgment, thus formally dissolving the marriage.