Examining the effect of emotional dysregulation and disclosure concerns on the risk of revictimization in individuals with childhood traumatic life experience
Çocukluk çağı travmatik yaşam deneyimine sahip bireylerde duygu düzenleme güçlükleri ve açılmaya yönelik endişelerin yeniden mağdur olma riski üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 900829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN, DOÇ. DR. İBRAHİM YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Travma, bireyi ve toplumu duygusal, davranışsal ve fiziksel olarak etkileyen insan kaynaklı veya doğal olarak ortaya çıkan, kişinin baş etme kapasitesi aşan yaşam olayları ve durumlardır. Travmatik yaşam deneyimlerine özellikle çocukluk döneminde maruz kalınması, birey üzerindeki daha örseleyici ve uzun vadeli etkiler bırakmaktadır ve sonraki yaşam dönemlerinde de etkisini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı travmatik yaşam deneyimleri ve yetişkinlik dönemi ilişkisel yeniden mağduriyet ilişkisinde kendini açmaya yönelik endişeler ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin rolünü incelemektir. Çalışma 244 genç yetişkin katılımcı ile kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Öz bildirim formları kullanılarak elde edilen veriler, basit düzenleyici analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, çocuklukta kötü muamele ve yeniden mağduriyet ilişkisinde kendini açmaya yönelik endişelerin pozitif yönde düzenleyici bir etkisi olduğunu ve olumlu bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin negatif yönlü düzenleyici bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Kendini açmaya yönelik endişeler arttıkça bireylerin gelecekte yeniden mağduriyet yaşama riskleri artmaktadır. Olumlu bilişsel duygu düzenleme becerilerinin kullanımında artış görüldükçe kişilerin yeniden mağduriyet yaşama riskleri azalmaktadır. Dolayısıyla ilk travma deneyimi sonrası, bireylerin olumlu bilişsel duygu düzenleme stratejileri kullanımının artırılması ve kendini açmaya yönelik endişelerinin azaltılmasına yönelik klinik uygulamaların, kişinin yaşamın ilerleyen dönemlerinde yeniden mağduriyet yaşamasının önlenmesinde etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Trauma is defined as human-caused or naturally occurring life events and situations that exceed the coping capacity of an individual and affect the individual emotionally, behaviorally, and physically. Exposure to traumatic life experiences, especially in childhood, leaves more abrasive and long-term effects on the individual and It is seen that it sustained its influence in later life periods. The aim of this study was to examine the role of disclosure concerns and cognitive emotion regulation strategies in the relationship between childhood traumatic life experiences and relational revictimization in adulthood. The study was conducted cross-sectionally with 244 young adult participants. The data obtained using self-report forms were analyzed using simple moderator analysis. According to the findings of the study, it was found that self-disclosure concerns had a positive moderating effect, and positive cognitive emotion regulation strategies had a negative moderating effect on the relationship between childhood maltreatment and revictimization. As disclosure concerns enhance, the risk of individuals experiencing revictimization in the future increases. As positive cognitive emotion regulation skills increase, the risk of revictimization reduces. Therefore, after the first trauma experience, clinical practices aimed at increasing the use of positive cognitive emotion regulation strategies and reducing concerns about self-disclosure may be effective in preventing revictimization in adulthood.