Hidradenitis suppurativa: An examination through psychosocial variables
Hidradenitis suppurativa: Psikososyal değişkenler üzerinden bir inceleme
- Tez No: 900841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN KORKMAZ KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Hidradenitis Suppurativa (HS) üzerine yapılan çalışmalar, hastalığın hastaları fiziksel, psikolojik ve sosyal yönlerden etkilediğini göstermiştir. Ancak, geçmiş araştırmalar hastaların deneyimlerini Biyopsikososyal bir çerçevede incelememiş ya da yakın ilişkilerine odaklanmamıştır. Çalışmamız, Türkiye'deki HS hastalarının tanı sonrası deneyimlerini, hastalığın psikososyal etkilerine odaklanarak Biyopsikososyal model çerçevesinde araştırmıştır. Bu kapsamda biyolojik (hastalık şiddeti), psikolojik (iyi oluş ve hastalık bilişi olarak çaresizlik, kabul ve algılanan faydalar) ve sosyal (algılanan damgalanma ve anne, baba, kardeşler, romantik partnerler, kadın/erkek arkadaşlar gibi yakın kişilerle ilişkiler) bileşenler arasındaki ilişkileri incelenmiştir. Ayrıca, cinsiyetin ve romantik partnerin varlığının etkileri araştırılmış ve hastalığın klinik sunumu da sağlanmıştır. 70 katılımcıdan elde edilen verilerin analizi, HS hastalarının hastalık şiddetinden bağımsız olarak benzer düzeylerde iyi oluş, çaresizlik, kabul, algılanan faydalar ve algılanan damgalanma deneyimlediğini ve çeşitli yakın ilişkilerinin benzer şekilde etkilendiğini ortaya koymuştur. Kadın ve erkek hastalar arasında hiçbir değişkende fark bulunmamıştır. Romantik partnere sahip olmak, iyi oluşu olumlu yönde etkilemiştir. Pozitif duygular, daha yüksek kabul, daha az çaresizlik ve partnerle iyi ilişki ile ilişkili bulunmuştur. Negatif duygular ise yalnızca çaresizlikle bağlantılıdır. Algılanan damgalanma, çaresizlik ile pozitif, baba ve kadın arkadaşlarla olan ilişkilerle ise negatif korelasyon göstermiştir. Kadın arkadaşlarla iyi ilişkiler, daha yüksek kabullenme ve algılanan yarar ile ilişkili bulunmuştur. Bu çalışma, Türkiye'de türünün ilk niceliksel-korelasyonel araştırması olup, HS'nin psikolojik ve sosyal etkilerine dair kapsamlı bir anlayış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies on Hidradenitis Suppurativa (HS) have shown its impact on patients physically, psychologically, and socially. However, past research has not examined patients' experiences within a Biopsychosocial (BPS) model or focused on their relationships with close others. Our study explored the post-diagnosis experiences of HS patients in Türkiye, focusing on the psychosocial effects of the disease within the BPS model. We examined the relationships among the biological (disease severity), psychological (well-being and illness cognition as helplessness, acceptance and perceived benefits), and social (perceived stigmatization and relationships with close others, including mother, father, siblings, romantic partners, and female/male friends) components. We also investigated the impact of gender and romantic partner presence and provided the disease's clinical presentation. Analysis of data from 70 participants revealed that HS patients experience similar levels of well-being, helplessness, acceptance, perceived benefits, and perceived stigmatization, with their various relationships with close others similarly affected regardless of disease severity. There were no significant differences between female and male patients across any variables. Having a romantic partner was positively associated with well-being. Greater acceptance, less helplessness, and good relationship with a partner was associated with higher positive affect. Negative affect was only linked to helplessness. Perceived stigmatization was positively correlated with helplessness and negatively correlated with relationships with fathers and female friends. Good relationships with female friends were associated with higher acceptance and perceived benefits. This study is the first quantitative-correlational research of its kind in Türkiye, offering a comprehensive understanding of the psychological and social effects of HS.