Takvimlerde hadis kültürü: 2022 Diyanet takvimi örneği
Hadith culture in calendars: Example of the 2022 Diyanet calendar
  1. Tez No: 900866
  2. Yazar: EMİNE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Zaman ve zamanın doğru, planlı bir şekilde değerlendirilmesi ve bunun ehemmiyeti her nevi izahtan uzaktır. Vaktin idrakine erişmek ve akışını doğru planlamak için geliştirilen takvimlerin çokluğu ve çeşitliliği bu konu etrafındaki tarihi, kültürel ve insani birikimi yansıtır. Zamanın, bir yönüyle hayatın planlanması anlamına gelen takvim, insanlık tarihi kadar eski ve öğreticidir. Yaşı, ırkı, cinsiyeti, rengi, bölgesi, dini, kültürü ve eğitim durumu ne olursa olsun her bir insan için takvim gerekli ve önemli bir araçtır. Zira takvimler, bir taraftan iş ve hayatın akışını planlarken diğer taraftan da doğal ve yaygın bir kültürlenme, öğrenme aracına dönüşür. Bundan dolayıdır ki; kendi kültür, düşünce ve inançlarını yaymak isteyen pek çok kişi ve kuruluş kendi değerlerine uygun takvim bastırmış ve yaymıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı da İslam'ı tanımak, anla(t)maki ve yaşa(t)mak isteyenlere hitap eden takvimler bastırmaktadır. Doğal olarak bahse konu takvim içerisinde Hz. Peygamber'in hadislerine de yer vermektedir. Bu araştırmada takvimler ve takvimlerde hadis kültürü hakkında bilgi verildikten sonra 2022 yılı Diyanet Takvimi'nde yer alan hadisler önce tasnif edilerek edeple ilgili olanların tetkik, tahrici yapılmıştır. Ayrıca bahse konu hadislerin işlendiği bağlam ve yorumlanma tarzı dikkate alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Önceki yıllarda yapılan araştırmalara ve diğer kurumlar tarafından hazırlanan kimi takvimlere de işaret edilerek mukayese imkânı da sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of time and its correct, planned utilization is beyond any explanation. The abundance and diversity of calendars developed to grasp the concept of time and correctly plan its flow reflect the historical, cultural, and human accumulation surrounding this subject. The calendar, which in one aspect means the planning of life, is as old and instructive as human history itself. Regardless of age, race, gender, color, region, religion, culture, and educational status, a calendar is a necessary and important tool for every individual. This is because calendars, while planning the flow of work and life on one hand, also transform into a natural and widespread means of culturalization and learning on the other. Therefore, many individuals and organizations who wish to spread their own culture, thoughts, and beliefs have printed and distributed calendars that align with their values. The Presidency of Religious Affairs also prints calendars that appeal to those who want to know, explain, and live according to Islam. Naturally, these calendars include the Hadiths of the Prophet Muhammad. In this research, the Hadiths included in the 2022 calendars have been classified, and those related to etiquette have been examined and sourced. Additionally, evaluations have been made considering the context and interpretation style in which these Hadiths are addressed. Comparisons have also been provided by referencing research conducted in previous years and certain calendars prepared by other institutions