Finansal refah algısı ve iş yükünün bireysel performans üzerine etkisinde işten ayrılma eğiliminin aracı rolü: Sağlık çalışanlarına yönelik bir araştırma
The mediator role of quittenance on the effect of financial well-being perception and workload on individual performance: A Research on health care workers
- Tez No: 900867
- Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ BOZTOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Hizmet sektörü içerisinde yer alan sağlık kurumlarının başarısına etki eden en önemli unsurlardan biri insan kaynaklarının verimli kullanılmasıdır. Fakat sağlık sektöründeki iş yükünün fazlalığı, iş sağlığı açısından sağlık riskleri, pandemi olasılıkları ve finansal refah algıları çalışanların işten ayrılma eğilimlerinin artmasına ve bireysel performanslarının düşmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla bu etkenler sağlık çalışanlarının doğru ve gerçekçi bir şekilde değerlendirilebilmesine engel olmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının finansal refah algılarının ve iş yüklerinin bireysel performans üzerine etkisinde işten ayrılma eğiliminin aracı rolünü incelemektir. Araştırma verileri Kayseri ilinde hizmet veren iki kamu hastanesinin 572 sağlık çalışanından elde edilmiştir. Verilerin elde edilmesinde anket yönteminden faydalanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda finansal refah algısı, işten ayrılma eğilimini negatif, bireysel performansı pozitif yönde, iş yükü ise işten ayrılma eğilimini pozitif, bireysel performansı negatif yönde etkilemektedir. Ayrıca finansal refah algısının bireysel performans üzerine etkisinde işten ayrılma eğiliminin ara değişken rolü ve iş yükünün bireysel performans üzerine etkisinde işten ayrılma eğiliminin ara değişken rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors affecting the success of health institutions within the service department is the efficient use of humanitarian expansion. However, in the healthcare sector, excessive job attendance, occupational health risks, pandemic possibilities and perceptions of financial well-being cause people to leave and decrease their individual performance. Therefore, these factors prevent the accurate and efficient assessment of healthcare professionals. The aim of developing this capability is where healthcare professionals' perceptions of financial well-being and workloads play a role in the individual performance domain, without disengagement. The research data consisted of 572 healthcare professionals of two public hospitals serving in Kayseri province. Survey method is used to obtain data. As a result of the analysis, the perception of financial well-being has negative characteristics, while individual performance has a positive characteristic, while workload has positive characteristics, and individual performance has a negative characteristic. In addition, there is a mediating role of the ability to leave in the effect of financial well-being perception on individual performance, and the mediating role of freedom to leave in the effect of division of labor on individual performance.