Investigation of the rheology of industrial lubricants obtained from recycled lubricants
- Tez No: 900890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ARSLANOĞLU, DOÇ. DR. ERCAN AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde sürdürülebilirlik, enerji verimliliği ve çevresel sorumluluk kavramları, endüstrinin her alanında önem kazanmaktadır. Bu bağlamda, kullanılmış madeni yağların geri dönüştürülmesi ve tekrar endüstriyel uygulamalarda kullanılabilir hale getirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, geri dönüştürülmüş madeni yağlardan elde edilen endüstriyel madeni yağların reolojik özelliklerini incelemektedir. Madeni yağların geri dönüştürülmesi sürecinde kullanılan yöntemler, elde edilen geri dönüştürülmüş yağın viskozite, görünüm, koku gibi birçok fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu tezde, petrolden rafine yağlarla, çeşitli geri dönüşüm yöntemleri kullanılarak elde edilen baz yağların reolojik özellikleri detaylı olarak incelenmiş, potansiyel kullanım alanları ve avantajları tartışılmıştır. TÜPRAŞ ve TAYRAŞ firmalarından temin edilen baz yağlardan Hidrolik 32, Türbin Yağı 32 ve Isı Transfer Yağı gibi endüstriyel uygulamalarda kullanılan endüstriyel grup madeni yağların üretimi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, geri dönüştürülmüş madeni yağların, doğru işleme yöntemleri kullanıldığında, birincil (orijinal) madeni yağlar ile aynı standartta reolojik özelliklere sahip olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum geri dönüştürülmüş yağlardan çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılabilecek endüstriyel grup yağların elde edilebileceğini göstermektedir. Bu durum ile uygun proses seçimi yardımıyla geri dönüştürülmüş madeni yağların ekonomik ve çevresel avantajlarla kullanılabileceği anlamına geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the concepts of sustainability, energy efficiency and environmental responsibility are gaining importance in every field of industry. In this context, it is of great importance to recycle used lubricants and make them usable again in industrial applications. This study investigates the rheological properties of industrial lubricants obtained from recycled lubricants. The methods used in the process of recycling lubricants have a great effect on many physical and chemical properties of the recycled oil such as viscosity, appearance, odour. In this thesis, the rheological properties of base oils obtained from TÜPRAŞ company and base oils obtained by using various recycling methods were investigated in detail and their potential usage areas and advantages were discussed. Industrial group oils used in industrial applications such as Hydraulic 32, Turbine Oil 32 and Heat Transfer Oil were produced from the oils obtained from TAYRAŞ company. As a result, it was concluded that recycled lubricants can have the same rheological properties as primary (original) lubricants when the correct processing methods are used. This shows that industrial group oils that can be used in various industrial applications can be obtained from recycled oils. This means that recycled lubricants can be used with economic and environmental advantages with the help of appropriate process selection.