EURO ve ticari sözleşmelere etkisi
EURO and implications of commercial contracts
- Tez No: 100243
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL GÖLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET AvroparBirliği'ne fiye^ve-ststeme-dahil-etea^evIette^Hi^tdc^ai^as^ttFO^Qeak 1999 tarihinde kaydi olarak uygulamaya konulmuş olup, 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren ise Euro banknot ve madeni paraların tedavülüne başlanacaktır. Sadece Avrupa değil dünya ekonomisi bakımından da önemli olan ve Türkiye ekonomisi için öneelikle bu bakımdan değerlendirilmesi gerekeh-bu gelişme, 1998 Mayıs ayında Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliği'ne doğru atılmış bulunan adımın sonucudur. Ekonomik ve parasal birliğe geçişin başlangıcı olan 1 Ocak 1999 tarihi ile tek para sistemine dahil olan üye devletlerin ulusal paralarını tedavülden kaldıracakları son tarih olan 1 Temmuz 2002 tarihine kadar Euronun yanısıra tek para sistemine dahil olan 1 1 devletin ulusal paralan da tedavülde bulunacaktır. Ancak 1 1 ülkenin ulusal paralan arasındaki döviz kurlan 31 Aralık 1998 tarihinde hem birbirine, hem de bu devletlerin bundan böyle tek parası olarak kabul edilen Euroya karşı bir daha geri dönüşü olmayacak biçimde sabitlenmiş, böylece söz konusu ulusal paralar Euronun birer alt birimi sayılmıştır. Avrupa BirliğTnde Euronun hukuki çerçevesini oluşturan iki Tüzükten biri olan 974/98 sayılı Tüzük'te, 1 Ocak 1999 ile 31 Aralık 2001 tarihleri arasındaki dönem“geçiş dönemi”olarak tanımlanmış, bu dönemde tek para sistemine dahil olan devletlerin ulusal paralarına ilişkin yasa hükümlerinin yürürlükte olacağı; hukuki araçlarda tek para sistemine dahil devletlerin ulusal paralanna ilişkin kayıtlann, aynı ulusal para birimi üzerinden icra edilmesine devam edileceği; Euronun kullanılacağım öngören veya Euroya dönüştürülmüş işlemlerin gereğinin Euro olarak yerine 171getirileceği;“geçiş dönemi”nin sonu olan 31 Aralık 2001 tarihinden sonra ise, mevcut herhangi bir hukuki araçta ulusal paraya yapılan göndermenin Avrupa Birliği 34-^Aı=alık-^^8^taRhinde-^ahMenfniş^ oranlan uygulanarak Euro'ya yapılmış kabul edileceği belirtilmiştir. 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren Euro banknotlar ve madeni paralar tedavüle çıkarılacaktır. Bu tarihten sonraki 6 aylık dönem için, diğer bir ifade ile 4 Temmuz 2002 tarihine kadar tek para sistemine dahil devletlerin ulusal paralan hukuki statülerini korumaya devam edecek, ancak bu süre ulusal kanunlarla getirilecek düzenleme ile kısaltılabilecektir. 974/98 sayılı Tüzüğün başlangıç kısmında 31 Aralık 1998 tarihinden itibaren Euro ile ulusal paralar arasındaki döviz kurlarının geri dönülmez olarak sabitleneceği ve Euronun bu sabit kur oramnda ulusal para birimlerinin yerine geçeceği, Euro ile ulusal para birimleri veya ulusal para birimlerinin birbirleri arasında kambiyo kur riskinin söz konusu olmayacağı, geçiş döneminde 1 Ocak 1999 ile 31 Aralık 2001 tarihleri arasındaki geçiş döneminde, ulusal para birimlerinin Euro'nun alt birimleri olarak nitelendirileceği, Euro ile ulusal para birimleri arasında hukuki eşitliğin tam olacağı, Euro ile ulusal para birimlerinin aynı paranın birimleri olduğu açıkça belirtilmiştir. Aynı şekilde, 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren tek para sistemine dahil devletlerin parasının Euro olacağı ve bunun, Avrupa Merkez Bankası ve Parasal Birliğe katılan üye devletler Merkez Bankalannın temel hesap birimi olacağı, hesap birimi olarak 100 cent'e eşit olan Euro'nun 31 Aralık 1998 tarihinde belirlenmiş 172I değişim oranlarına göre ulusal para birimlerinden de oluşmuş sayılacağı hükümlerine yer verilmiştir. Bilindiği üzere, Avrupa Birliği mevzuatı Birliğe üye olmayan devletleri bağlamamaktadır. Bu durumda Euro'nun kullanıma girmesine ilişkin olarak getirilen bu hukuki statünün üye olmayan devlet durumunda olan Türkiye'yi doğrudan "bağlaması söz konusu değildir.- -~ - - --- :-. - - - Öte yandan, bugün ülkemizde, tek para sistemine dahil olan devletlerin ulusal paralan üzerinden, birçok sözleşme türü bulunmaktadır. Çalışmamızda, Euro'nun kullanıma girmesi ve bunun sözleşmeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. 173
Özet (Çeviri)
SUMMARY Euro, the single currency of European Union members and European markets wasjntroduced Actively on \7UT9WlMliS^ömVV2QQ2 tlre^uroiranknotes^ncU coins shall go into circulation. This development, which does'^^RT^e^miportaTice only for the European economy but also for the world economy and should precedently be evaluated from this aspect for the Turkish economy, is a result of the step which has been taken on May 1998 for the European Economic and Monetary Union^Erom 1/1/1999 which wasjhe^ beginning date of transition to the Monetary Uiîoi^mtir 1/7/2002 which shafr^e2the4ast date of the withdrawal of the national currencies of the member states of the Union the Euro as well as the 11 state's national currencies which are participating in the single currency system is in circulation. However on 31/12/1998 the conversion rates of national currencies of 11 states had been irrevocably fixed between themselves and to Euro which had been adopted as the single currency of these states and thus the above mentioned currencies accepted as the sub-unit (denomination) of the Euro. In the European Community Regulation No 974/98 of 3/5/1998 which covers the legal status of the Euro in the European Union, the period between 1/1/1999 and 31/12/2001 has been defined as the“transition period”and in this period it has been stated that the provisions of the law regarding the national currencies of the states which are participating in the single currency system is in force; in legal instruments conditions related to the national currencies of the states which are participating in the single currency system continue to be executed over the same national currency unit; the requirements of the transactions which stipulate the use of Euro or converted to Euro is carried out as Euro; an after 31/12/2001 which is the end of the“transition period”of the Monetary Union, a reference to a national currency in any existing legal instrument is accepted as a reference to Euro by applying the conversion rates which had been fixed and announced on 3 1/12/1998 by the European Union. As from 1/1/2002 Euro banknotes and coins shall go into circulation. For the 6 months period ahead, in other words until the date 1/7/2002 the national currencies of the states which are participating in the single currency system shall continue to keep 171their legal status, however this period can be shortened by an adjustment made by national statutes. Irnhe-preamble^f-the^u^ of 3/5/1998 it has foen ctea^İJ^^ and the national currencies was fixed irrevocably and in this fixed rate Euro was substitute the national currency units, the exchange risk shall not be a matter between Euro and national currency units or among the national currency units, in the transition period of the Monetary Union in other words between 1/1/1999 and ^31/12/2001 the national currency units is considered as sub-units of Euro, the legal equality between Euro and the national currency units shall be complete, the Euro and the national currency units are the units of the same currency. Likewise, it had been stated that as from 1/1/1999 the Euro is the currency of the states which are participating in the single currency system and be the basic account unit of the European Central Bank which had been established on June 1988 and the Central Banks of the member states which are participating in the Monetary Union, the Euro which is equal to 100 cents as an account unit shall be considered as composed of the national currency units according to the conversion rates determined on 31/12/1998. 172