Gebeliğin son üç ayındaki kadınların vaginal, rektal ve üretral örneklerinde B grubu streptokok izole edilme oranı
The incidance of group B streptococcus isolation in vaginal, rectal and urethral samples obtained from pregnant women in last trimestr
  1. Tez No: 90092
  2. Yazar: MELAHAT KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMNUNE ERANDAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
52 ÖZET Erken başlangıçtı yenidoğan B grubu streptokok (BGS) hastalıklarının pek çoğunda doğumla ilgili hastalık gelişimi söz konusudur. Özellikle riskli doğumlarda daha sık rastlanan yenidoğan BGS enfeksiyonlarının erken tanısı önem taşımaktadır. Bu nedenle de tanı yöntemleri ve profilaktik uygulamalar denenerek hastalığın oluşmadan önlenmesine çalışılmalıdır. Bu çalışmada BGS'lann yenidoğan enfeksiyonlarındaki önemi dikkate alınarak son 3 aylık dönemde 1 12 gebe kadından rektal, vaginal ve ürelral sürüntü örnekleri alınarak, BGS kolonizasyonu açısından mikrobiyolojik olarak araştırıldı. BGS izolasyonu için, seçici çoğaltıcı ve taşıyıcı besiycri olarak Todd-Hcwilt broth, seçici besiyeri olarak CNA agar + %5 defibrine koyun kanı kullanıldı. Ön tanı testleri olarak; Sodyum hippural hidrolizi, CAMP testi, %6.5 NaCl'dc üreme, Basitrasin ve Sülfometoksazol / Trimetoprinı (SXT) duyarlılık testleri kullanıldı. Son olarak da lateks aglütinasyonu yöntemi kullanılarak, 1 1 2 gebenin 9'unda (%8) BGS tanımlandı. BGS üretilen olgularda en sık BGS görülen bölgenin rektum (4), sonra sırasıyla vagen (3), ve üretra (2) olduğu görüldü. Gebelerin hiçbirinde birden fazla bölgede üreme saptanmadı. Gebelere uygulanan rutin vagen kültürlerinin %50'sinde normal vajinal flora üyeleri, Candida %38.39'unda, E.coli %10.7'sinde ve Klebsiella %0.9'unda üretildi. BGS üretilen olguların antimikrobik duyarlılık testleri Bauer-Kirby disk difüzyon yöntemiyle yapıldı. Buna göre, Penisilin G, Kloramfenikol, Klindamisin,53 Azilromisin ve Scftriaksona duyarlı oldukları, Tctrasiklin ve SXT'yc ise dirençli oldukları bulundu. BGS enfeksiyonlarının önlenmesinde ve tedavisinde ilk tercih edilecek antibiyotik olarak penisilin G kullanılmasının uygun olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY There is an increase on the early beginning of Group B Streptococcus (GBS) infection which most of them depend on the period of birth. The early diagnosis of the newborn GBS infections is in importance especially of risky birts. For this reason, in order to prevent the disease diagnostic methods and prophylactic practices must be tried. In this study, according to the importance of the newborn GBS infections, the rectal, vaginal, and urethral samples were taken from 112 pregnant women in the period of last three months and these clinical materials have been examined microbiologically to GBS colonization. For the isolation of GBS selective, enrichment and transport media have been used. The prediagnostic tests used for GBS investigation were; hydrolysis of Na hippurate, CAMP test, growth in 6.5% NaCl the sensitivity of bacitracin and trimethoprim - sulphamethoxazole (SXT). Finally by using the latex agglutination test, GBS was indentified in 9 of 1 12 pregnant women (8%). The most often region GBS isolated was rectum (4 cases) and the others were vagen (3 cases) and urethra (2 cases). No cases had more than one region at the same time for GBS colonization. The microorganisms isolated from the routine vagen culture practiced in pregnants were; normal vaginal flora members (50 %), Candida (38.39 %), E. coli (10.7 %) and Klebsiella (0.9 %). Bauer - Kirby disc diffusion method has been used for the detection of sensitivity to antimicrobial agents of GBS isolated cases. According to this, it has been investigated thet these microorganisms were sensitive to Penicillin G, Chloramphenicol, Clindamycin, Azithromycin and Cephtriaxone and resistant against Tetracycline and SXT. It was concluded that the suitable antimicrobial agent was Penicillin G for the prevention and treatment of GBS infections.