Kontraseptif yöntemlerden ciltaltı implantın etkinliği ve hasta uyumu
- Tez No: 194611
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLER ŞAHİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada İmplanon kullanımının ilk altı ayında görülen menstrüel venonmenstrüel yan etkiler, kan basıncı, BMI, biyokimyasal, hematolojik, hemostatik vehormonal, ultrasonografik olarak endometrium kalınlığı, over folikül sayısı ve maksimumfolikül çapı gibi parametrelerdeki değişiklikleri saptamak amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma Nisan 2004 ve Mayıs 2005 tarihleri arasındaVan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve DoğumPolikliniğinde gerçekleştirildi. Çalışmaya kontraseptif yöntem olarak subdermal implantıtercih eden ve ekteki araştırma kriterlerine uyan 41 bayan dahil edildi. Subdermal implantadetin 1-5. günleri arasında uygulandı. Uygulamadan önceki bazal ve altıncı aydakibulgular olgu formuna kaydedildi ve sonuçların istatistikse karşılaştırmalıdeğerlendirilmeleri SPSS paket programı ile Paried-Samples T Testi kullanılarak yapıldı.BULGULAR: Çalışmaya katılan 41 olguda ortalama yaş 29.32±4.80, ortalamagravida 3.66±2.45, ortalama parite 3.02±1.94 ve ortalama yaşayan çocuk sayısı 2.95±1.86idi. Uygulama yapılan kadınların %85.4'ü sigara içmiyordu ve hiçbiri alkol kullanmıyordu.Kadınların %48.80'i uygulama öncesinde herhangi bir kontrasepsiyon yöntemikullanmazken; %17.10'u oral kontraseptif, %17.10'u RİA, %14.60'ı prezervatif, %2.40'ıenjektabl yöntemler ile korunmaktaydı. Kadınların %80.5'i bu yöntemi daha güvenilirolduğunu öğrenmiş oldukları için tercih etmişti ve uygulamanın altıncı ayında yapılankontrllerimizde hiç birinde gebelik tesbit edilmedi. Baş dönmesi ve bulantı şikayetlerinde,uygulamanın altıncı ayındaki artış istatistiksel olarak anlamlıydı. Ayrıca uygulamanınaltıncı ayında hastaların %17.10'undaki duygu durum değişiklikleri istatistiksel olarakanlamlı bulundu. Kadınların yüz ve sırttında daha belirgin olmak üzere %26.80'inde akneşikayeti ortaya çıktı ve bu oran istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Çalışmanın altıncı ayında, 90 günlük referans periyot esas alındığında, hastaların%7.30'unun adetleri düzenli iken; %34.10'unda amenore, %4.90'ında enderKanama/Lekelenme, %7.30'unda sık kanama, %17.10'unda düzensiz kanama ve%29.30'unda uzamış Kanama/Lekelenme şikayetleri vardı. Uygulamanın altıncı ayında%41.50'den %2.40'a düşen dismenore şikayeti istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Uygulamanın altıncı ayında %12.20 oranında izlenen mastalji şikayeti istatistiksel olarakanlamlıydı.Çalışmaya dahil edilen tüm olguların uygulama öncesi ve altıncı aydakihematolojik, hemostatik, biyokimyasal ve hormonal parametreleri test edildi. Hemostatikparametrelerden protein C düzeyinin ortalama değerlerde olmasına karşın istatistikselolarak anlamlı farklılık saptandı. Hormonal parametrelerden östradiol düzeyindeuygulamanın altıncı ayında ortaya çıkan azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Çalışmanın sonunda total kolesterol düzeyindeki azalış istatistiksel olarak anlamlıyken;HDL, LDL, VLDL ve trigliserid düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark tespitedilmedi. Altıncı ayda AKŞ düzeyindeki artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Ultrasonografi overlerdeki maksimum folikül çapı ve folikül sayısı ileendometrium kalınlığında altıncı aydaki artış istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.Uygulamanın altıncı ayından sonraki dönemde 41 hastadan 8'i (%19,5) implantıçıkarttırmak için başvurdu. Sekiz hastanın altısında (%75) implantı çıkarttırma nedenidüzensiz kanama; birinde (%12,5) antidepresan ilaç tedavisini gerektirecek düzeydedepresif şikayetlerin ortaya çıkması ve birinde ise kilo alma idi.SONUÇ: İmplanon, gebeliği önleyici etkisinin yüksek değerlerde ve yan etkilerininaz olması nedeni ile iyi bir alternatif kontrasepsiyon yöntemi olmakla birlikte; kullanımısırasında ortaya çıkan adet düzensizliği yakınması bölge kadınları tarafından yöntemin ensık terk edilme sebebi olarak karşımıza çıkmıştı
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, menstrual and non-menstrual side effects of Implanon,changes in blood pressure, BMI, biochemical, hematological, hemostatical and hormonalparameters were aimed to be assessed during the first six months of Implanon usage,together with endometrial thickness, follicule numbers and maximum follicule diametersby ultrasonography. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted in the Gynecologyand Obstetrics outpatient clinics of Van Yuzuncu Yil University, Research Hospitalbetween April 2004 and May 2005. 41 women who fulfilled the inclusion criteria andpreferred the subdermal implant as a contraceptive method were enrolled in the study.Subdermal implant was inserted between day(s) 1 and 5 of their menstrual period. Findingsbefore and six months after implant insertion were recorded on the subject forms and theresults were compared. Statistical analyses were performed using SPSS packageprogramme and paired Samples-T test.FINDINGS: Mean age of 41 women included in the study was 29.2±4.80, meangravidy was 3.66±2.45, mean parity was 3.02±1.94 and mean number of living childrenwas 2.95±1.86. Of women in the study, 85.4% were non-smokers and none of them usedalcohol.Increase in the complaints of dizziness and nausea at the sixth month of applicationwas statistically significant. At the sixth month of application, statistically significantmood changes appeared in 17.10% of patients.While 48.80% of women had not used any contraceptive methods prior to theapplication, 17.10% of them had been taking oral contraceptive pills, 17.10% had IUD,14.60% were using condom and 2.40% were using injectable methods. Because of its highefficacy this method was preferred by 80.5% of women and at the sixth month of its use nopregnancy was determined.At the sixth month of the study, acne being more prominent on face and at back wasseen in 26.80% of women and this rate was found to be statistically significant. At the sixthmonth of the study, with regard to the 90-day reference period, while 7.30% of patients hadregular menses, complaint of amenorrhea was seen in 34.10%, infrequent bleeding in4.90%, frequent bleeding in 7.30%, irregular bleeding in 17.10% and prolonged bleedingin 29.03%.Rate of dysmenorrhea decreased from 41.50% to 2.40% at the sixth month ofapplication. This decrease was found statistically significant. At the 6th month ofapplication, complaint of mastalgia in 12.20% of the patients was statistically significant.Hematological, hemostatical, biochemical and hormonal parameters of womenenrolled in the study were tested before and at the sixth month of application. Of thehemostatical parameters, mean Protein-C level was found statistically significantlydifferent. In the sixth month of application, decrease in the level of Estradiol, one of thehormonal parameters, was statistically significant. While decrease in total cholesterol levelat the end of the study was statistically significant; no statistically significant differencewas determined in the levels of HDL, LDL, VLDL and TG.At the sixth month, statistically significant increase was found in maximumfollicular diameter, follicule number and endometrial thickness that was evaluated withultrasonography.After the sixth month of application, 8 (19.5%) of 41 patients applied to removethe implant. The reason for removing the implant was irregular bleeding in six (%75) ofeight patients, depressive symptoms requiring medical treatment in one (12.5%) andweight-gain in one (%12.5).RESULTS: Although Implanon is a good alternative contraceptive method becauseof its high efficacy and little side effects, irregular bleeding that occurred during its usewas the most common cause of discontinuation by the women in this region.