Bir eğitim aile hekimliği birimine kayıtlı tip 2 diyabet tanılı bireylerde dislipidemi ve antihiperlipidemik ilaç kullanım durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of dyslipidemia and antihyperlipidemic drug use in individuals diagnosed with type 2 diabetes registered in a training family medicine unit
- Tez No: 900932
- Danışmanlar: PROF. EMİNE NEŞE YENİÇERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda Tip 2 Diabetes Mellitus tanılı hastalarımızda dislipidemi ve antihiperlipidemik ilaç kullanım durumlarının değerlendirilmesi ve Araştırma sürecinde reçete edilmemiş antihiperlipidemik ilaç ihtiyacı olan bireyler 9 no' lu EASB'nde görevli aile hekimliği araştırma görevlisi bilgilendirilerek tedavilerinin düzenlenmesi sağlanacaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Retrospektif kesitsel bir araştırma planlanmıştır. Bu araştırma, 15 Eylül 2023 - 15 Aralık 2023 tarihleri arasında Muğla Menteşe 2 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'ne bağlı 009 No'lu Eğitim Aile Hekimliği Biriminde kayıtlı 190 tip 2 diyabet hastasının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Literatür taraması yapılarak derlenen sosyodemografik verilerini, laboratuar parametrelerini, ilaç raporlarını ve kullandıkları tedavileri içeren bir form kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, uygun istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study, the dyslipidemia and antihyperlipidemic drug use status of our patients diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) will be evaluated, and the family medicine research officer working in EASB number 9 will be informed and their treatments will be arranged for individuals who need antihyperlipidemic drugs that have not been prescribed during the research process. MATHERIAL AND METHOD: A retrospective and prospective cross-sectional study was planned. The research was conducted between 15 September 2023 and 15 December 2023, with the participation of 190 patients diagnosed with type 2 diabetes registered to Muğla Menteşe No. 2 Family Health Center Training Family Medicine Unit No. 009. A form prepared by scanning the literature, containing sociodemographic information, laboratory parameters, medication reports and treatments used, was used. The findings obtained were evaluated using appropriate statistical methods.