Okul müdürlerinin öz liderlikleri öz yeterlikleri genel iyi oluşları ile iş doyumları arasındaki ilişkilerin analizi
Analysis of the relationships between school principals' self-leadership, self-efficiency, general well-being and job satisfaction
  1. Tez No: 900931
  2. Yazar: EMRE ŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Okul müdürlerinin öz liderlikleri öz yeterlikleri genel iyi oluşları ile iş doyumları arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla ilişkisel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Malatya ili Yeşilyurt ve Battalgazi ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 305 okul müdürüdür. Araştırmanın örneklemi kolayda örnekleme yöntemi ile belrlenmiş olan 226 okul müdürüdür. Araştırmanın veri toplama aracında; 'İş Doyumu Ölçeği', 'Öz Liderlik Ölçeği Kısa Versiyonu', 'Genel İyi Oluş Ölçeği' ve 'Okul Müdürü Öz Yeterlik Algısı Ölçeği Kısa Formu' kullanılmış, araştırmaya katılan okul müdürlerinin demografik özelliklerin belirlenmesi amacıyla da 6 soru (Cinsiyet, eğitim durumu, meslekteki kıdem, müdürlükteki süre, şu anki kurumda çalışma süresi, okuldaki öğrenci sayısı) sorulmuştur. Araştırma verileri yapısal eşitlik modellemesiyle çözümlenmiştir. Öz liderlikle, öz yeterlik ve genel iyi oluş arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı, öz liderlikle iş doyumu arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Öz yeterlik ile iş doyumu arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır. Genel iyi oluş ile iş doyumu arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Öz liderliğin iş doyumunu, öz yeterlik ve genel iyi oluş aracılığıyla dolaylı olarak yordadığı da tespit edilmiştir. Bu araştırma ile oluşturulan modelin yapısal eşitlik modeli kullanılarak çözümlenmesi sonucunda öz liderlik, öz yeterlik, genel iyi oluş ve iş doyumları değişkenlerinin doğrudan ya da dolaylı olarak birbirlerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Öz liderlik, genel iyi oluş ve öz yeterlik değişkenleri birlikte okul müdürlerinin iş doyumundaki varyansın yaklaşık %25'ini açıklamakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A relational research method was used to determine the relationships between school principals' self-leadership, self-efficacy, general well-being and job satisfaction. The population of the research is 305 school principals working in educational institutions affiliated with the Ministry of National Education in Yeşilyurt and Battalgazi districts of Malatya province in the 2023-2024 academic year. The sample of the research is 226 school principals who were selected by convenience sampling method. In the questionaries of the research; 'Job Satisfaction Scale', 'Self-Leadership Scale Short Version', 'General Well-Being Scale' and 'School Principal Self-Efficacy Perception Scale Short Form' were used, and 6 questions (Gender, educational status, seniority in the profession, length of time as a principal, length of time working at the current institution, number of students at school) were asked. The research data were analysed by structural equation modelling. There was a moderately significant positive relationship between self-leadership and self-efficacy and general well-being, and a low significant positive relationship between self-leadership and job satisfaction. There was a low significant positive relationship between self-efficacy and job satisfaction. There was a low significant positive relationship between general well-being and job satisfaction. It was also found that self-leadership predicted job satisfaction indirectly through self-efficacy and general well-being. As a result of the analysis of the model created by this research using structural equation modelling, it was concluded that self-leadership, self-efficacy, general well-being and job satisfaction variables directly or indirectly affect each other. It was concluded that self-leadership, general well-being and self-efficacy variables together explain approximately 25% of the variance in job satisfaction of school principals.