Eğitim Aile Hekimliği birimine kayıtlı tip 2 diyabet hastalarının diyabet regülasyonu ile hastalık öz yönetiminin ilişkisi
The relationship between diabetes regulation and disease self-management of type 2 diabetes patients registered in the education family medicine unit
  1. Tez No: 862485
  2. Yazar: MUHAMMET UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma Tip 2 diyabet hastalarının diyabet regülasyonu ile hastalık öz yönetimlerinin ilişkisinin değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Prospektif kesitsel bir araştırma planlanmıştır. Araştırma, 01 Kasım 2022 - 01 Ocak 2023 tarihleri arasında Muğla Menteşe 2 No'lu Aile Sağlığı Merkezi 009 No'lu Eğitim Aile Hekimliği birimine kayıtlı Tip 2 diyabet tanılı 200 hastanın katılmasıyla yapılmıştır. Literatür taranarak hazırlanan sosyodemografik bilgilerin ve diyabet değerlendirme parametrelerinin yer aldığı form ile Tip 2 diyabet öz yönetim ölçeği kullanılmıştır. Bulgular uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: This study was conducted to evaluate the relationship between diabetes regulation and disease self-management of Type 2 diabetes patients. Materials and Methods: A prospective cross-sectional study was planned. The research was conducted between 01 November 2022 and 01 January 2023, with the participation of 200 patients diagnosed with Type 2 diabetes registered to Muğla Menteşe Family Health Center No. 2 Training Family Medicine Unit No. 009. The form containing sociodemographic information and diabetes evaluation parameters, which prepared by scanning the literature, and the Type 2 diabetes self-management scale were used. The findings were evaluated using appropriate statistical methods.