Bifid kondil bulunan hastalarda mandibulanın morfometrik özelliklerinin incelenmesi
Examination of the morphometric characteristics of the mandible in patients with bifid condyle
- Tez No: 900944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN DEMİREL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bifid mandibular kondil (BMK) mandibulada nadir görülen varyasyonlardan biridir. Kondilin büyüme merkezlerinden biri olması bu yapının mandibulayı ve yüzün şeklini değiştirebileceğini düşündürmüştür. Bu çalışmanın amacı BMK bulunan hastalarda mandibulanın morfometrik özelliklerini Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomoğrafi (KIBT) kullanarak incelemektir. Gereç ve yöntem: 56 bifid kondil hastası ve 56 kontrol hastasına ait KIBT görüntüleri kullanılarak mandibula üzerinde; ramus boyu, kondil boyutları, interkondiler mesafe, aksiyel kondiler açı gibi çeşitli ölçümler yapılmış ve bu iki grup arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular: Ramus boyu ile ilgili ölçümlerden bazıları (M2, M3) bifid kondil bulunan hastalarda anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Kondil boyutları ve aksiyel kondiler açı ise bifid olan kondillerde normal kondillere göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: Bifid mandibular condyle (BMC) is one of the rare variations in the mandible. The fact that the condyle is one of the growth centers suggests that this structure may change the shape of the mandible and face. The aim of this study is to examine the morphometric features of the mandible in patients with BMC using Cone Beam Computed Tomography (CBCT). Materials and Methods: Various measurements such as; length, condylar dimensions, intercondylar distance, axial condylar angle were made on the mandibles using CBCT images of 56 bifid condyle and 56 control patients and the relationship between these groups were examinaed. Results: Some of the measurements regarding ramus length (M2, M3) were found to be significantly lower in patients with bifid condyle.