In search of universality for politics of emancipation: Thinking with Etienne Balibar and Alain Badiou
Özgürleştirici siyaset için evrenselliğin izinde: Etienne Balibar ve Alain Badiou ile birlikte düşünmek
  1. Tez No: 900943
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİDE ÖMÜR BİRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Étienne Balibar ve Alain Badiou'nun metinlerindeki evrensellik kavrayışının farklarla ilişkisinin tartışılması planlanmıştır. Tarihsel ve güncel gereklilikler karşısında evrensellik üzerine düşünmenin teorik ve politik gerekliliği ışığında, başlangıçta burjuva evrenselliğinin doğumuna içkin kriz tartışılmıştır. Karl Marx'ın Yahudi Sorunu Üzerine metnindeki insan ve yurttaş ikiliğine dair yorumu temel alınarak bu iki figür arasındaki ilişkinin Balibar ve Badiou'nun eserlerinde nasıl ele alındığının ve bu farklı ele alış biçimlerinin söz konusu düşünürlerin evrenselliğe dair tartışmalarını nasıl etkilediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, evrensellikle farkları eklemlemenin güçlüklerine işaret ederek, Balibar'ın düşüncesinde antropolojik farkların konum ve önemini ve Badiou'nun Paul figürüne ve bu figürün farklar karşısındaki konumuna dair yorumunu incelemeyi denemektedir. Söz konusu çalışma hem Balibar'ın antinomik ve Badiou'nun olaysal evrensellik kavrayışı arasındaki teorik ve politik ayrımlara hem de iki düşünür arasında evrenselliğin farklarla çatışmalı ilişkisi bağlamında kurulabilecek olası yakınlıklara dair bir tartışmayla sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is intended to discuss the comprehension of universality in relation to differences in the writings of Étienne Balibar and Alain Badiou. In light of the theoretico-political requisite to reflect upon universality in the face of both historical and present necessities, the crisis embedded in the birth of bourgeois universality is discussed at the beginning. Based on Karl Marx's interpretation regarding the doublet of man and citizen in On the Jewish Question, it is aimed to examine how the relation between these figures are conceived in the works of Balibar and Badiou, and how these respective configurations affected their discussion with regard to universality. With reference to the difficulties in articulating differences with universality, this thesis attempts to investigate the meaning and significance of anthropological differences in Balibar's thought and Badiou's interpretation of the figure of Paul and his indifferent position vis-à-vis differences. This thesis concludes with a discussion about the theoretical and political divisions between Balibar's antinomic and Badiou's evental conceptions of universality, as well as the probable affinities between them in the context of the contentious relationship between universality and differences.