Kurumsal iletişim ışığında STK'ların logolarının göstergebilimsel çözümlemesi: Vizyon, misyon ve değerlerin logoya yansımaları
Semiotic analysis of NGO's logos in the light of corporate communication: Reflections of vision, mission and values on logo
  1. Tez No: 900946
  2. Yazar: HALİT EMRE KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİSE KARAASLAN ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kurum ve kuruluşlar, muhataplarının zihninde olumlu imgelere sahip olmak, olumlu niteliklerle hatırlanmak, statü bakımından yüksek ve güvenilir algılanmak adına kurumsal iletişim stratejilerinde görsel kimlik unsurlarına önem vermektedirler. Bir kurum için kritik önem taşıyan niteliklerden bazıları itibar, imaj ve algı yönetimidir. Söz konusu sivil toplum kuruluşları gibi gönüllülük esaslı oluşumlar olduğunda, kâr amaçlı örgütlere karşı bazı dezavantajların zayıflatıcı etkisine daha açık olduklarından, imaj ve itibar çalışmalarıyla bu dezavantajların giderilmesine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle, kurumların kimlik fotoğrafları olarak da nitelendirebileceğimiz logolar, imaj yönetiminin kritik yönlerinden birisini oluşturmaktadır. Günümüzde, kurumlar kurumsallaşma aşamalarını takip ederken, görsel ve biçimsel düzenlemeleri ilk sıralara koymaktadırlar. Çünkü kurum kültürü ve örgütün sosyolojik yapısı gibi soyut nitelikler kurum yaşamında zamanla kazanılmakta ve belli yönergelerle belirlenmiş olmanın yanında, bireyler tarafından da benimsenme ve kabullenme gerektirmektedir. Bu nedenle kurumlar idari yapılanma söz konusu olduğunda görsel iletişimin belirleyiciliğine başvurarak, öncelikle kurum adına istenilen itibar ve algının ekseninde logo ve kurumsal kimlik çalışmalarını tamamlamaktadırlar. Türkiye'de bulunan sivil toplum kuruluşlarından amaçlı örneklem yöntemiyle belirlenmiş otuz sivil toplum kuruluşunu ele alan bu çalışmada, kuruluş logolarının yine kuruluşlar tarafından belirlenmiş olan vizyon, misyon ve değer önermeleriyle ne derece uyumlu olduğu incelenmiştir. Amaçlı örneklem yöntemi ile seçilen ve web sitelerine ulaşım sağlanan otuz sivil toplum kuruluşundan, bilgilerine ulaşım sağlanamayan kuruluşlar araştırma dışı bırakılarak inceleme gerçekleştirilmiştir. İnceleme sonucunda ise kurumların yarısından fazlasının vizyon, misyon ve değer ifadelerinin logolarda olumlu düzeyde yer bulabildiği, geri kalan kurumların logolarının ise temsil kabiliyeti açısından yetersiz olduğu görülmüştür. Kimlik ifadelerinin logolara yansımasının ötesinde araştırma, STK'ların kimlik ifadelerine yeterince önem vermediğini, bu ifadelere web sitelerinde dahi yer vermediğini, ifadelerin içeriklerini birbirleriyle karıştırdığını ya da bu ifadelerin nasıl yazılması gerektiğine dair yeterince araştırma yapmamış ya da uzman yardımı almamış olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Institutions and organizations prioritize elements of visual identity in their corporate communication strategies to foster positive images in the minds of their stakeholders, be remembered for positive qualities, and be perceived as high-status and reliable. Some critical attributes for an institution are reputation, image, and perception management. Voluntary organizations, such as non-governmental organizations, are more susceptible to disadvantages compared to profit-oriented organizations. Therefore, they need to mitigate these through image and reputation efforts. Consequently, logos, described as the identity photographs of institutions, are crucial for image management. As institutions follow their institutionalization stages today, they prioritize visual and formal arrangements. Abstract qualities like organizational culture and sociological structure are acquired over time and require both guidelines and individual acceptance. Thus, for administrative structuring, institutions use visual communication to complete their logo and corporate identity work within the desired reputation and perception. This study examines the alignment of logos with the vision, mission, and value propositions of thirty randomly selected non-governmental organizations in Turkey. The examination excluded organizations without accessible information. Results showed that more than half of the logos positively reflected their vision, mission, and values, while the rest were insufficient in representational capability. Beyond the reflection of identity expressions in logos, the research reveals that NGOs often do not adequately emphasize identity expressions, fail to include them on websites, confuse their content, or lack sufficient research or expert assistance on how to properly craft these expressions.