Improving the reading skills of young learners through reading circle in EFL context
Okuma çemberi yoluyla genç öğrenenlerin yabancı dilde okuma becerilerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 900947
  2. Yazar: BEYHAN AĞGEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜFİT ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizcenin yabancı dil olarak öğrenildiği ortamda okuma çemberi aracılığıyla genç öğrenenlerin okuma becerilerinin gelişimini incelemek, genç öğrenenlerin okuma çemberi hakkındaki algılarını araştırmak ve okuma çemberinin İngilizce derslerinde uygulanması sırasında olası zorlukları keşfetmektir. Nicel ve nitel veri toplamak için karma-yöntem araştırma modeli benimsenmiştir. Nitel veriler için; gözlem günlüğü, rol formları ve yarı yapılandırılmış görüşmeler; nicel veriler için veri toplama aracı olarak hikâye kitaplarının okuma sınavları kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS programı aracılığıyla betimsel analiz yapılmış, nitel veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ankara'nın Mamak ilçesindeki bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar 25 üçüncü sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Çalışma, uzanım projeleriyle 10 hafta sürmüştür. Bir dönem boyunca katılımcılarla 5 okuma çemberi düzenlenmiş ve toplam 5 hikâye kitabı okunmuştur. Her çemberden sonra öğrenciler rol değiştirmiştir. İdeal olarak öğrenciler her rolü en az bir kez üstlenmişlerdir. Nicel veri analizi sonucunda quizler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmezken; öğrencilerin ön ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca rol kağıtları ile quizler arasındaki korelasyona bakıldığında, Quiz 1 ile Rol Kâğıdı 1 arasında düşük düzeyde bir korelasyon bulunmasına rağmen, Quiz 2 ile Rol Kâğıdı 2, Quiz 3 ile Rol Kâğıdı 3, Quiz 4 ile Rol Kâğıdı 4 arasında pozitif orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Dolayısıyla, okuma çemberi uygulamasının öğrencilerin okuduğunu anlamalarını olumlu yönde etkilediği ve uygulama boyunca öğrencilerin okuma becerilerinde ilerleme kaydettikleri söylenebilir. Nitel verilerden elde edilen bulgulara göre, genç öğrenenlerin çoğunluğunun hikâye kitabı okumaktan ve hikâye hakkında konuşmaktan, rol yapmaktan, görev ve projelerini gerçekleştirmekten keyif aldıkları görülmüştür. Bunun yanısıra, öğretmen ve katılımcılar okuma çemberi sürecinde bazı sorunlar yaşamıştır. Bu zorluklarla başa çıkabilmek için öğretmen-öğrenci-veli işbirliği ortaklığı tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the improvement of the reading skills of young learners through reading circle in EFL setting, to explore their perceptions about reading circle and to find out possible challenges during the implementation of reading circle in English lessons. The mixed-method research model was adopted to collect quantitative and qualitative data. For qualitative data; observation diary, role sheets and semi-structured interviews; for quantitative data reading quizzes of the story books were used as data collection tools. In the analysis of quantitative data, descriptive analysis was performed through the SPSS program and qualitative data were subjected to content analysis. The study was conducted at a public school in the Mamak district of Ankara in the 2022-2023 academic year. The participants consisted of 25 third grade students. The study lasted for 10 weeks, following the extension projects. 5 reading circles were held with the participants, a total of 5 story books were read. As a result, no statistically significant difference was observed between the quizzes; however, there was a statistically significant difference between pre and post test scores of the learners. Although there was a low level of correlation between Quiz 1 and Role Sheet 1, a statistically significant relationship was identified at the positive moderate level between Quiz 2 and Role Sheet 2, between Quiz 3 and Role Sheet 3, and between Quiz 4 and Role Sheet 4. It can be inferred that the reading circle implementation had a positive effect on the students' reading comprehension and they made progress in reading skills during the research period. Also, it was observed that most of the learners enjoyed reading and talking about story books, performing roles, fulfilling their tasks and projects. Besides that, teacher-student-parent cooperation is recommended to deal with the difficulties experienced in the process of reading circle.