Jean Jacques Rousseau üzerinden insan doğasına dair bir araştırma
A study on human nature through Jean Jacques Rousseau
  1. Tez No: 900960
  2. Yazar: EMİNE TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
XVIII. yüzyıl insanlık için büyük dönüşümlerin yaşandığı bir yüzyıldır. Bu dönüşümler beraberinde birtakım sorunları da getirmiştir. Mekanik bir dünyada ahlaki olanın nasıl mümkün olacağı veya bireyin söz konusu siyasi düzende nasıl bir rol üstleneceği önemli sorunlar olmuştur. Fransız ve İskoç düşünürlerin çalışmaları da bu sorunları merkeze almıştır. Fransız düşünürler radikal bir akılcılıkla sorunlarla başa çıkılacağını, İskoç düşünürler ise sadece bunun yeterli olmayacağını buna ek olarak alışkanlıkların, psikolojinin ve gelenek görenek gibi şeylerin de hesaba katılması gerektiğini düşünmüşlerdir. Rousseau bu iki yaklaşımı da benimsememiştir. Onun özgünlüğü Aydınlanma'nın kendisine yönelttiği eleştirilerden kaynaklanmaktadır. Rousseau Aydınlanma'nın bireyi merkeze koyan, insanların akıl öncülüğünde ve bilimsel metotlarla hemen her zorluğun üstesinden geleceğine inanan anlayışının, insanlara istediği hayatı veremediğini düşünmüştür. Çünkü bu gelişmeler beraberinde yozlaşmayı da getirmiştir. Başta bilim ve sanatların insanların ahlakı üzerinde olumsuz etkisine değinen Rousseau, daha sonra problemin bu disiplinlerin insanlar tarafından kötüye kullanılması olduğunu fark etmiştir. Dolayısıyla problemin merkezinde Aydınlanma'nın 'insan'a dair kabulleri vardır. Bu çalışmada XVIII. yüzyıla egemen aydınlanma düşüncesini sorunlarını ele aldık. Toplum ve bireyin sorunlarına çözüm getirmesi adına Rousseau'nun düşüncelerini merkeze aldık. Kendisi gibi toplum ve bireyin sorunlarını çözmeye çalışan Hobbes ve Locke'un düşünceleri ile karşılaştırdık. İnsanın doğası gereği iyi olduğunu düşünen Rousseau'nun eşitsizlik üzerine olan metnini ve sorunların çözüme kavuşturulması adına ortaya koyduğu toplum sözleşmesini çalışmamızda ortaya koyduğumuz sorunların çözümü açısından inceledik. Dolayısıyla bu çalışmada gerek bireye yaklaşımı olsun gerek sosyal bir devlet anlayışı olsun Rousseau'ya anlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The eighteenth century was a century of great transformations for humanity. These transformations brought with them a number of problems. How what is moral is possible in a mechanical world or what role the individual should play in the political order in question have been important problems. The work of French and Scottish thinkers also centered on these problems. French thinkers thought that a radical rationality would overcome the problems, while Scottish thinkers thought that not only this would not be enough, but also habits, psychology and customs should be taken into account. Rousseau did not adopt either of these approaches. His originality stems from the Enlightenment's criticism of him. Rousseau thought that the Enlightenment's understanding, which put the individual at the center and believed that people could overcome almost every difficulty under the leadership of reason and scientific methods, could not give people the life they wanted. Because these developments brought corruption with them. Rousseau, who initially mentioned the negative impact of science and the arts on people's morality, later realized that the problem was the misuse of these disciplines by people. Therefore, at the center of the problem are the Enlightenment's assumptions about 'man'. In this study, we discussed the problems of the enlightenment thought that dominated the eighteenth century. We centered on Rousseau's thoughts in order to bring solutions to the problems of society and the individual. We compared it with the thoughts of Hobbes and Locke, who, like him, tried to solve the problems of society and the individual. We examined Rousseau's text on inequality and the social contract, which he put forward in order to solve the problems, in terms of the solution of the problems we have put forward in our study. Therefore, in this study, we tried to explain Rousseau, whether his approach to the individual or his understanding of a social state.