Çoklu zeka profilinin yeşil örgütsel davranış üzerindeki etkisinde yeşil içsel motivasyonun rolü: İhracatçı firmalar araştırması
The role of green intrinsic motivation in the effect of multiple intelligences profile on green organizational behavior: Exporter companies research
- Tez No: 900961
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmanın amacı, çoklu zeka profilinin yeşil örgütsel davranışa etkisinde yeşil içsel motivasyonun aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın evrenini, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2022 Yılı Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçısı firmaların insan kaynakları (İK) birimleri oluşturmaktadır. TİM-1000 listesinin yer aldığı internet sitesindeki raporda ihracatçı firmaların İK birimlerindeki yöneticilerin her birine yüz yüze, telefon veya mail yoluyla ulaşılmaya çalışılmış ve geri dönen 408 anket değerlendirmeye alınmıştır. Veriler, SPSS for Windows 25.0 ve AMOS 23.0 programları kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, katılımcıların çoklu zeka profili algılama düzeylerinin yüksek seviyede olduğunu, yeşil örgütsel davranışı çok yüksek düzeyde sergilediklerini ve yeşil içsel motivasyonlarının çok yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Araştırmada çoklu zeka profilinin yeşil örgütsel davranış üzerinde, çoklu zeka profilinin yeşil içsel motivasyon üzerinde ve yeşil içsel motivasyonun yeşil örgütsel davranış üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çoklu zeka profilinin yeşil örgütsel davranış üzerindeki istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif yöndeki etkisinde yeşil içsel motivasyonun aracı rolüne sahip olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulguların, çoklu zeka profili, yeşil örgütsel davranış ve yeşil içsel motivasyon ile ilgilenen örgütsel davranış alan yazınına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of green intrinsic motivation in the effect of multiple intelligence profile on green organizational behavior. The population of the study consists of the human resources (HR) units of Turkey's top 1000 exporter companies in 2022 announced by the Turkish Exporters Assembly (TIM). In the report on the website where the TIM-1000 list is available, an attempt was made to reach each of the managers in the HR departments of the exporter companies face to-face, by phone or e-mail, and 408 returned questionnaires were evaluated. The data were analyzed using SPSS for Windows 25.0 and AMOS 23.0 programs. The findings show that the participants have a high level of perception of multiple intelligence profile, exhibit green organizational behavior at a very high level and have a very high level of green intrinsic motivation. In the study, it was determined that multiple intelligence profile has a statistically significant and positive effect on green organizational behavior, multiple intelligence profile has a statistically significant and positive effect on green intrinsic motivation and green intrinsic motivation has a statistically significant and positive effect on green organizational behavior. In addition, it was determined that green intrinsic motivation did not have a mediating role in the statistically significant and positive effect of multiple intelligence profile on green organizational behavior. The findings are expected to contribute to the organizational behavior literature dealing with multiple intelligence profile, green organizational behavior and green intrinsic motivation.