The appropriability methods of innovative SMEs: The case of METUtechnopark
Yenilikçi KOBİlerin yenilikleri koruma yöntemleri: ODTÜ teknokent örneği
  1. Tez No: 900989
  2. Yazar: BİRCE BARLAS YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEOMAN PAMUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
KOBİ'ler yenilikçi faaliyetleriyle ekonomide hayati bir rol oynamaktadır, ancak KOBİ'lerin benimsediği appropriability (yeniliği koruma) yöntemlerine ve bu tercihlerin arkasındaki gerekçelere odaklanan araştırmalarda önemli bir eksiklik bulunmaktadır. Yenilik koruma yöntemleri, bilgiye erişimi kontrol altına almayı sağlayan mekanizmalar sunar ve yenilikler üzerinde ya geçici ya da kalıcı bir tekel gücü sağlayabilir. Formal yöntemler, patent, faydalı model, endüstriyel tasarım, telif hakkı ve marka gibi fikri ve sınai mülkiyet haklarını içerir. Öte yandan, enformel yöntemler ise ilk olmanın avantajı (first-mover advantage), lider olmanın avantajı (lead-time advantage), tamamlayıcı satışlar, ticari sır, gizlilik anlaşmaları ve yayın yapma gibi yöntemleri içermektedir. Bu tez, KOBİ'lerin yenilik faaliyetlerinde hangi yenilik koruma yöntemlerini, neden tercih ettiklerini araştırmaktadır. Ankara'da, bölgenin en fazla patent girişimcisine ev sahipliği yapan ODTÜ Teknokent'te gerçekleştirilen araştırma, 29 KOBİ ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilerek yapılmıştır. Yapılan kalitatif analiz sonucu farklı yenilik koruma yöntemlerinin kullanımına ve bu tercihleri etkileyen faktörlere ilişkin hipotezler ortaya koymuştur. Sonuç olarak mülakat yapılan KOBİ'ler, fikri ve sınai mülkiyet haklarıyla aktif olarak ilgilenmekte ve çoğunlukla formel ya da enformel yöntemlerden en az birini kullanmaktadır. vii METU Teknokent'te yer alan 29 KOBİ arasından 28 tanesinin marka başvurusu ve hepsinin çalişanlari ya da proje yürüttükleri firmalarla imzaladıkları gizlilik anlaşmalari bulunmaktadir. Firmaların yenilik koruma metodlarına ilişkin tercihlerini etkileyen en önemli etmenler“ticari amaçlı kullanım”ve“taklitten korunma”olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, yeniliklerin içerdiği örtük ya da açık bilgi miktarı da, KOBİ'lerin tercihlerini etkilemektedir. Ancak çoğu KOBİ'nin özellikle patent hakkının sağlayabileceği avantajlardan etkin bir şekilde yararlanamadıkları, bu nedenle patent hakkının KOBİ buluşlarını koruma ve yenilik potansiyellerini artırma amacını tam olarak gerçekleştiremediği görülmektedir
Özet (Çeviri)
SMEs play a vital role in the economy through their innovative activities, yet there is a notable gap in research focusing on their specific choices of appropriability methods and the rationale behind these choices. Appropriability methods provide mechanisms for controlling access to knowledge and could offer either temporary or, in the case of trade marks, lasting monopoly power over innovations. Formal methods include exclusive rights such as patent, utility model, industrial design, copyright, trade mark. On the other hand, informal methods, consist of first-mover advantage, lead-time advantage, complementary sales, and trade secret etc. This thesis investigates which, and why appropriability methods SMEs prefer in their innovation activities. The thesis, conducted at METU Technopark in Ankara, involved semistructured in-depth interviews with 29 innovative SMEs. As a result of qualitative analysis, the thesis revealed the usage ranking of different appropriability methods and the factors influencing these choices. Overall, interviewed SMEs actively engage with appropriability methods, often utilize at least one of the formal and informal methods. Among the 29 SMEs located in METU Technopark, 28 have trade mark applications, and all have non-disclosure agreements signed with either their employees or the firms they collaborate with on v several projects. SMEs' main motivations for employing these methods, particularly for IPR are“commercial exploitation”and“prevention of imitation”. The nature of knowledge embedded in innovation such as tacit / codified also influences method choices. However, challenges such as difficulties in commercializing patented products due to a lack of complementary assets and inadequate infrastructure reduce the effectiveness of these methods.