Investigation of student achievement in science, teaching strategies, and instructional clarity regarding to certain varibles by TIMSS 2019
TIMSS 2019'da fen başarısı, öğretim uygulamaları ve öğretimin netliğinin birtakım değişkenler bağlamında incelenmesi
- Tez No: 900993
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN, PROF. DR. EREN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma TIMSS 2019 Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından her dört yılda bir düzenlenen Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) verilerinden yola çıkılarak (2019 verileri) öğretimin netliğinin, birtakım öğretim uygulamaları alt boyutlarının, ve fen başarısının, belirlenen okul özellikleri, okul kompozisyonu, sınıf kompozisyonu ve iklimi, ve öğretmen karakteristiği, inanışları ve uygulamalarıyla olan ilişkisini yordayan değişkenlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. TIMSS öğrenci, öğretmen, okul yöneticileri ve ailelerden elde edilen kapsamlı bir veri havuzuyla farklı alt başlıkları ölçer. Bu çalışmada okul özellikleri, okul kompozisyonu, sınıf kompozisyonu ve iklimi ve öğretmen karakteristiği, inanışları ve uygulamalarını irdeleyen TIMSS maddeleri şunlar olarak seçilmiştir: okulun akademik başarıya verdiği önem, öğretmenin bilim araştırmasına verdiği önem, öğrencinin okula aidiyeti, evdeki eğitim kaynakları, sınıf arkadaşına saygı, öğrenci zorbalığı, öğretmenin mesleki tatmini, öğretimin öğrenci ihtiyaçları sebebiyle sınırlılığı ve önceki fen pedagojisi açısından mesleki gelişim. Seçilen bu maddelere dair TIMSS soruları ve öğeleri hem öğretimin netliği hem birtakım öğretim uygulamaları alt boyutları hem de fen başarısı açısından ayrı ayrı irdelenmiştir. Çalışmadaki veriler lojistik regresyon yapılarak elde edilmiştir. Buradan hareketle elde edilen bulgulara göre TIMSS 2019'a Türkiye'den katılan 8. Sınıf öğrencilerinin fen başarılarının okul özellikleri, okul kompozisyonu, sınıf kompozisyonu ve iklimi ve öğretmen karakteristiği, inanışları ve uygulamaları tarafından yordandığı tespit edilmiştir. Ayrıca, öğretimin netliğinin ve birtakım öğretim uygulamalarının da aynı öğeler tarafından yordandığı tespit edilmiştir. Bulgular literatüre dayandırılarak değerlendirilmiştir. Bu değişkenleri irdeleyen çok az sayıda araştırma olması sebebiyle, bu çalışmanın bahsi geçen değişkenleri ele alacak farklı araştırmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether instructional clarity, certain aspects of teaching strategies, and students' science achievement have been affected by the variables for school attributes, practices and policies, school composition, classroom composition and climate, teacher characteristics, beliefs and practices by using results of TIMSS 2019. TIMSS is the Trends in International Mathematics and Science Study which is the study of International Association for the Evaluation of Educational Achievement (IEA) that is held every four years. TIMSS measures rich subjects in various items and collects data from students, teachers, principals, and students' caregivers. In this study, the items selected from TIMSS 2019 for school attributes and policies, school composition, classroom composition, teacher characteristics and practices are: school emphasis on academic success, teachers' emphasis on science investigation, students' sense of school belonging, home educational resources, respect for classmates, student bullying, teachers' job satisfaction, teaching limited by student needs, and professional development past science pedagogy. These selected items have been explored by means of clarity of instruction, teaching strategies, and student achievement in science separately. Findings have been obtained by logistic regression. According to results, science achievement, instructional clarity, and certain aspects of teaching strategies could be predicted by the items given above. Findings have been evaluated by consideration of literature. Due to the limited number of studies around these variables and their relationship between teaching strategies, it is predicted that this study will shed light on further studies focused on these variables.