Investigation of pre service science teachers' perceptions related to pedagogical knowledge and pedagogical content knowledge
Fen bilgisi öğretmen adaylarının pedagojik bilgilerine ve pedagojik alan bilgilerine ilişkin algılarının incelenmesi
  1. Tez No: 399926
  2. Yazar: FULDEN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının fen öğretimine ilişkin algılarını incelemektir. Bu kapsamda katılımcıların sahip oldukları pedagojik bilgilerine (PB) ve pedagojik alan bilgilerine (PAB) ilişkin algıları araştırılmıştır. Ayrıca bu çalışmada fen bilgisi öğretmen adaylarının cinsiyet ve akademik başarı durumlarının PB'lerine ve PAB'larına ilişkin algılarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya Ankara'da bulunan üç devlet üniversitesinden 176 dördüncü sınıf fen bilgisi öğretmen adayı katılmıştır. Çalışma tarama deseni olarak planlanmıştır ve veri toplama amacıyla katılımcılara iki anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin analizi betimsel ve çıkarımsal istatistik kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre fen bilgisi öğretmen adayları PB ve PAB konusunda kendilerini yeterli olarak algılamışlardır. PB'nin bileşenleri incelendiğinde katılımcılar sınıf yönetimi, öğrenme ve öğrenci, ders planlama ve değerlendirme konularındaki bilgilerini yeterli bulmuşlardır. PAB'ın bileşenleri (fen öğretim stratejileri bilgisi, öğrencilerin feni anlamalarına yönelik bilgi, fen programı bilgisi, öğrencilerin kavram yanılgılarına ilişkin bilgi ve fen öğretiminin değerlendirilmesi bilgisi) ele alındığında, benzer şekilde katılımcıların bu bileşenlerde de algıları yüksektir. Ayrıca, kadın ve erkek katılımcıların PB ve PAB'a yönelik algılarının arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Akademik başarı durumlarının da fen bilgisi öğretmen adaylarının PB ve PAB konusundaki algılarında bir fark yaratmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the pre service science teachers' perceptions related to science teaching. Within this scope, participants' perceptions related to their pedagogical knowledge (PK) and pedagogical content knowledge (PCK) were examined. Furthermore, it was aimed to investigate the effect of gender and level of achievement on participants' perceptions regarding PK and PCK. 176 fourth year pre service science teachers from three state universities of Ankara participated in the study. The design of the study was planned as survey and two questionnaires were administered to the participants in order to collect data. Data obtained from the questionnaires were analyzed by using both descriptive and inferential statistics. The results of the study revealed that pre service science teachers perceived themselves as competent in terms of both PK and PCK. When components of PK were examined, participants' perceptions were high regarding classroom management, learners and learning, lesson planning and assessment. With respect to components of PCK, participants perceived that they had high level knowledge of science instructional strategies, knowledge of science learners, knowledge of science misconceptions, knowledge of science curriculum and knowledge of science assessment. Moreover, no significant difference was found between female and male participants' perceptions pertinent to PK and PCK. It was also observed that level of achievement did not make any difference on pre service science teachers' perceptions related to PK and PCK.