Multilevel investigations of student motivation, engagement, and achievement in science in relation to teacher related variables
Öğrenci motivasyonu, katılımı ve fen başarısının öğretmen değişkenleriyle ilişkisinin çok düzeyli incelenmesi
  1. Tez No: 481509
  2. Yazar: DEKANT KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SUNGUR, YRD. DOÇ. DR. SÜNDÜS YERDELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 530
Özet
Bu çalışmanın ana amacı öğretmen motivasyonu, iş doyumu ve 7. Sınıf öğrencilerinin motivasyon, katılım ve fen başarısı arasındaki ilişkileri incelemektir. Ayrıca, okul çevresi, öğretmen motivasyonu ve iş doyumu değişkenleri arasındaki ilişkiler de bu çalışma kapsamında incelenmektedir. Çalışmanın katılımcıları Ankara'da ikamet eden 3394 7. Sınıf öğrencisi ve bu öğrencilerin 134 fen bilimleri öğretmenidir. Öğrenci ve öğretmenlerden toplanan veriler çok düzeyli analiz (HLM) kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmen değişkenlerinin kendi aralarındaki ilişkileri araştırmak için de yol analizi kullanılmıştır. Öğrenci düzeyi değişkenler öğrenci öz-yeterliği, başarı hedefleri (ustalık yaklaşma-kaçınma, performans yaklaşma-kaçınma) ve katılımı (ajanssal, davranışsal, bilişsel ve duyuşsal) içermektedir. Öğretmen düzeyi değişkenler ise, okul ortamı değişkenleri (öğretmen-veli ilişkileri, meslektaşlarla ilişkiler, yönetim desteği, disiplin sorunları) ve okul hedef yönelimi değişkenleri (ustalık ve performans hedefleri), öğretmen motivasyonu değişkenleri (öğrenci katılımı için öğretmen öz-yeterliği, öğretim stratejileri öz-yeterliği, ve sınıf yönetimi öz-yeterliği; grup yeteneği ve görev analizi kolektif yeterliği; ustalık ve performans öğretim hedefleri) ve iş doyumudur. Bu çalışmada öğretmen motivasyonu ve iş doyumu değişkenlerinin öğrenci çıktılarını yordadığı ve öğrenci düzeyi değişkenlere aracılık ettiği; öğrenci düzeyi değişkenlerinin fen başarısını yordadığı ve okul çevresi değişkenlerinin öğretmen motivasyonunu yordadığı hipotezleri kurulmuştur. Analiz sonuçlarına göre fen bilimleri öğretmenlerinin ustalık öğretim yaklaşımları öğrenci fen başarısını yordayan tek öğretmen değişkeni olarak bulunmuştur. Öğrenci düzeyi yordayıcılardan davranışsal katılım, öz- yeterlik ve ustalık yaklaşım hedefleri fen başarısını anlamlı olarak yordamıştır. Ayrıca, yol analizi sonuçlarına göre okul ustalık hedef yapısı fen bilimleri öğretmenlerinin ustalık öğretim hedefleriyle ilişkili bulunurken, öğretmen-veli ilişkileri ve sınıf içi disiplin sorunları öğretmen motivasyonunun en önemli yordayıcıları olarak bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the interrelationships among teacher motivation, job satisfaction, and 7th grade students' motivation, engagement, and achievement in science. Additionally, relationships among school environment variables, teacher motivation, and job satisfaction were also investigated. The participants of the study were 134 science teachers and their 3394 students in Ankara. A set of Hierarchical Linear Modeling analyses were used to analyze the student and teacher data and a path analysis was used to investigate the interrelationships among only teacher level variables. Student level variables included students' self-efficacy, achievement goals (mastery approach- avoidance, performance approach-avoidance), and engagement (agentic, behavioral, cognitive, and emotional). Teacher level variables included school environment variables which were school context (relations with parents, relations with colleagues, supervisory support, and discipline problems) and school goal structure (school mastery and performance goals) and teacher motivation variables (efficacy for student engagement, efficacy for instructional strategies, and efficacy for classroom management; collective efficacy for group competence and task analysis; mastery and performance goals for instruction), and job satisfaction. It was hypothesized that teacher motivation variables and job satisfaction influenced student outcomes; teacher motivation variables interacted with student level variables; student-level variables influenced students' science achievement; and school environment variables associated with teacher motivation variables. Results indicated that science teachers' mastery approaches to instruction was the only significant predictor of students' science achievement. In the student level, behavioral engagement, self-efficacy and mastery approach goals were the significant predictors of students' science achievement. Moreover, path analysis results indicated that school mastery goal structure significantly associated with science teachers' mastery instructional goals and relations with parents and student discipline problems were the best predictors of science teachers' motivation.