Konvansiyonelden dijitale Türk gastronomi medyasının sosyodemografik olarak incelenmesi: Instagram'da @damakcatlatan örneği
Sociodemographic analysis of Turkish gastronomy media from conventional to digital: The example of @damakcatlatan on Instagram
- Tez No: 901035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Gündelik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelen sosyal ağ ve platformların yanı sıra konvansiyonel ve dijital medya kanalları izleyici ve takipçilerin ilgisini çekebilecek pek çok farklı alanı içeriklerine konu edebilmektedir. Bu yayın organlarının ilgi gösterdiği alanlardan bir tanesi de gastronomidir. Gastronominin özellikle sosyal ağ ve platformların içeriklerindeki takip edilme ve beğeni oranları her geçen gün daha da artmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi gastronominin bünyesinde barındırdığı anlam, sembol ve çağrışımlar ile sosyal bir konu olarak iletişimsel unsurlara fazlasıyla sahip olmasıdır. Bu noktada konvansiyonel ve dijital medya ile gastronominin kesişimi, oldukça ilgi çekici ve diğer içerik türlerinden farklı özellikler içeren bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de yayın yapan konvansiyonel ve dijital medya kanalları üzerindeki sosyal ağ ve platformlarda kullanılan gastronomi içeriklerinin ortaya çıkışı, içerik üreticilerinin ürettikleri içerikleri takip eden okuyucu, izleyici ve takipçilerin sosyo demografik analizinin yapılması hedeflenmiştir. Ayrıca sosyal ağ ve platformlarda paylaşılan gastronomi içeriklerinin nitelikleri, okuyucu, izleyici ve takipçiler tarafından gösterilen ilginin yorumlanmasında, içerik üreticilerinin sahip olması gereken özelliklerle birlikte analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma boyunca çeşitli kaynaklardan yararlanılmış ve yapılan arşiv taramaları neticesinde elde edilen bilgilere yer verilmiştir. Çalışma kapsamında internet kullanan nüfusu temsil ettiği düşünülen kişiler ile internet üzerinden anket (CAWI) yöntemi uygulanarak bir araştırma yapılmış ve elde edilen bulgular ile araştırmaya katılan kaynak kişilerin sosyo demografik özellikleri analiz edilmiştir. Ayrıca yürütülen araştırmadan elde edilen bulguların ülkemizin önde gelen gazetecilerinden gurme yazar Mehmet Yaşin ile yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmenin çıktıları ile karşılaştırmalı olarak analiz edilerek sınanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aside from social networks and platforms that have become indispensable to daily life, conventional and digital media channels can address many different topics in their content that can capture the interest of their viewers and followers. Gastronomy is one of the areas of interest to these media outlets. The following and appreciation of gastronomy especially in the content of social networks and platforms, is increasing with each passing day. One of the most important reasons for this is that gastronomy, as a social topic, has many communicative elements such as meanings, symbols, and associations. At this point, the intersection of gastronomy with conventional and digital media comes across as interesting and as an area with unique features compared to other types of content. In this study, it is aimed to analyze the emergence of the gastronomy content on social networks and platforms associated with conventional and digital media channels that broadcast in Turkiye, along with examining the socio-demographics of the readers, viewers, and followers who engage with this content. In addition, the study attempts to analyze the quality of gastronomy content shared on social networks and platforms along with the characteristics that must be possessed by a content producer for interpreting the interest shown by the readers, viewers, and followers. Throughout the study, several sources have been used, and the information obtained from archival research has been included. In the scope of the study, research was conducted using a survey method (CAWI) with individuals who have been identified as members of the internet-using population. The results of the survey, as well as the participants socio-demographic characteristics was analyzed. In addition, the results obtained from the conducted research has been compared and aimed to be verified by analyzing the findings from a semi-structured in-depth interview with one of our country's forthcoming journalists and food critic, Mehmet Yaşin.