Kamu harcamalarının ekonomik refah üzerindeki etkisi: Farklı ekonomik gelişmişlik düzeylerinde karşılaştırmalı bir analiz
The impact of public expenditures on economic welfare: a comparative analysis at different levels of economic development
  1. Tez No: 901036
  2. Yazar: FURKAN YUNUS PAMUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK AKBAŞ AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, kamu harcamalarının ekonomik büyüme ve refah üzerindeki etkilerini ayrıntılı bir şekilde incelemektedir. Araştırma, farklı gelişmişlik seviyelerine sahip ülkelerde kamu harcamalarının ekonomik sektörlerdeki etkilerini, özellikle GSYH büyümesi, istihdam, gelir dağılımı ve bireylerin refahı üzerindeki etkilerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Özgün bir yaklaşım olarak, eğitim ve sağlık harcamalarının refah üzerindeki etkilerini, gelişmişlik düzeyleri farklı ülkelerde karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Çalışma, kamu harcamalarının ekonomik büyüme ve genel refah düzeyine olan etkisini çeşitli ekonomik ve sosyal bağlamlarda değerlendirirken, mali politikaların—özellikle kamu gelirleri ve kamu harcamaları gibi unsurların—bu etkileşimdeki rollerini de inceler. Kamu harcamalarının etkinliğinin artırılması ve bu harcamaların hedeflenen ekonomik ve refah sonuçlarını maksimize etme yolları da ele alınmaktadır. Metodoloji olarak, çalışma literatür taraması, ekonomik büyüme, kamu harcamaları, istihdam, gelir dağılımı ve refah katsayısı değişkenlerin içerildiği veri setlerinin toplanması ve karşılaştırmalı analiz sonuçlarının değerlendirilmesi üzerine kuruludur. Bu analiz, politika yapıcılar için stratejik karar alma süreçlerinde kullanılabilecek bilgiler sunmayı amaçlamaktadır. Sonuçlar, kamu harcamalarının ve gelirlerinin ekonomik büyüme ve gelir dağılımı üzerindeki etkilerini göstermektedir. Çalışma, bu etkilerin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde farklı olduğunu ve ekonomik büyümeyle ilişkilerinde harcamaların bileşiminin kritik bir rol oynadığını ortaya koyar. Eğitim ve sağlık harcamaları gibi alanlara yapılan yatırımların, toplumsal refah üzerindeki etkileri özellikle vurgulanmaktadır. Çalışma, ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve toplumsal refahı artırmak için eğitim ve sağlık hizmetlerine yatırım yapmanın ve gelir eşitsizliğini azaltacak stratejiler geliştirmenin gerekliliğini vurgular. Bu, sadece ekonomik büyüme odaklı bir yaklaşımdan ziyade, sosyal refah ve eşitliğe de önem veren, daha kapsayıcı modeline işaret eder.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of public spending on economic growth and welfare. The research aims to analyze the impact of public expenditures on economic sectors in countries with different levels of development, particularly focusing on GDP growth, employment, income distribution, and the welfare of individuals. As an original approach, it comparatively studies the effects of education and healthcare spending on welfare in countries with varying levels of development. The study assesses the impact of public spending on economic growth and the general welfare level across various economic and social settings, while also exploring the roles of fiscal policies—specifically elements like public revenues and expenditures—in this interplay. It further discusses methods to enhance the efficiency of public spending and ways to maximize the intended economic and welfare outcomes. Methodologically, the work is based on a literature review, collection of data sets including variables like economic growth, public spending, , income distribution, and welfare coefficient, and the evaluation of comparative analysis results. This analysis aims to provide in-depth insights that can be used by policymakers in strategic decision-making processes. The results demonstrate the effects of public expenditures and revenues on economic growth and income distribution. The study reveals that these effects differ between developed and developing countries, and the composition of expenditures plays a critical role in their relationship with economic growth. The impacts of investments in areas such as education and healthcare on societal welfare are particularly emphasized. The study underlines the necessity of investing in education and healthcare services and developing strategies to reduce income inequality to promote economic growth and enhance social welfare. This suggests a more inclusive model that focuses not only on economic growth but also on social welfare and equality.