Simulation-based analysis of learning and reaction delays's impact on the performance of multi-echelon supply chains
Öğrenme ve tepki gecikmelelerinin çok kademeli tedarik zincirinin performansı üzerinde etkisinin simülasyon tabanlı analizi
- Tez No: 901040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tedarik zincirleri, üreticilerden tüketicilere mal akışını yöneten organizasyon ağlarıdır. Tedarik zincirinin etkin bir şekilde yönetilmesi genel performansı artırır, müşteri memnuniyetini, envanter stabilitesini ve maliyet verimliliğini iyileştirir. Bu araştırma, sistem dinamikleri modellemesini kullanarak iki seviyeli tedarik zinciri sisteminin iç dinamiklerini keşfetmekte ve bunu üçüncü bir seviye olan bir distribütörü de dahil ederek envanter yönetimi parametrelerinin tedarik zinciri performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Sistem dinamiklerine dayalı simülasyon yaklaşımı, zaman içinde tedarik zinciri problemlerinin dinamik doğasını analiz etmek için uygun bir yöntemdir. Bu yaklaşım, tedarik zincirinin performansının nasıl evrildiğini ve çeşitli değişikliklere nasıl adapte olduğunu kapsamlı bir şekilde incelemeyi sağlar, uzun vadeli dinamikler ve davranışlar hakkında içgörüler sunar. Araştırma, müşteri talebinde ani bir artışa yanıt olarak tedarik zinciri aktörlerinin davranışlarının genel tedarik zinciri performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Tedarik zincirinin iç dinamiklerini şekillendiren üç temel envanter yönetimi parametresine odaklanmaktadır: öğrenme gecikmesi, envanter ayarlama süreleri ve sevkiyat gecikmesi. Bu parametrelerin süresini değiştirerek yapılan bir dizi deney, farklı aktörler için en iyi yapılandırmanın anlaşılmasına yönelik içgörüler sağlamaktadır. Bu parametrelerin farklı kombinasyonlarını inceleyerek, araştırma çeşitli aktör davranışlarının genel tedarik zinciri performansı üzerindeki etkilerini, özellikle yanıt verme yeteneği, zamanında siparişleri yerine getirme yeteneği ve envanter seviyelerindeki dalgalanmalar açısından anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, tedarik zinciri aktörlerinin davranışlarının sadece kendi performanslarını değil, zincirdeki diğer aktörleri de önemli ölçüde etkilediğini vurgulamaktadır. Ayrıca, tedarik zinciri yönetiminde stabilite ile yanıt verme arasındaki dengeyi araştırarak, tedarik zinciri aktörleri arasındaki farklı envanter yönetimi davranışlarının farklı yapılandırmalarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Supply chains are networks of actors that facilitate the flow of goods from producers to consumers. Effectively managing the supply chain enhances overall performance and leads to improved customer satisfaction, greater inventory stability, and cost efficiency. This research employs system dynamics modeling to explore the internal dynamics of a two-echelon supply chain system and extends it to include a third echelon—a distributor—to investigate the effects of inventory management parameters on supply chain performance. The simulation-based approach of system dynamics is well-suited for analyzing the dynamic nature of supply chain problems over time. It enables a comprehensive study of how supply chain performance evolves and adapts to diverse changes, offering insights into long-term dynamics and behaviors. It explores how the behavior of supply chain actors in response to a sudden increase in customer demand impacts overall supply chain performance. It focuses on three key inventory management parameters that shape the internal dynamics of the supply chain: learning delay, inventory adjustment times, and shipment delay. A series of experiments is conducted systematically by changing the duration of these parameters to gain insights into the best configuration for different actors. By examining different combinations of these parameters, the research aims to understand how various actor behaviors impact overall supply chain performance, particularly in terms of responsiveness, the ability to fulfill orders on time, and the fluctuations in inventory levels. The study highlights that the behavior of supply chain actors does not only affect their own performance but also significantly impacts other actors in the chain. The study also explores the trade-off between stability and responsiveness in supply chain management by examining different configurations of inventory management behaviors among supply chain actors.