Enneagram modeline göre kişilik tipleri ile depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkide duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolü etkisi
The mediating role of emotion regulation strategies in the relationship between Enneagram personality types and depression and anxiety
  1. Tez No: 901041
  2. Yazar: SARA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Enneagram modeline göre kişilik tipleri ile depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkide duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolü etkisini araştırmaktır. Araştırmaya 18-77 yaş aralığında, 194'ü kadın 117'si erkek olmak üzere toplamda 311 kişi katılmıştır. Demografik Bilgi Formu, Enneagram Kişilik Ölçeği, Beck Depreyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Duygu İşleyiş Biçimi Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS Statistics 22 ve Lisrel 8.51 programları kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi uygulanmıştır. Analizlerin sonucunda Enneagram kişilik tipleri ile depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkide duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolü etkisi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mediating role of emotion regulation strategies on the relationship between Enneagram personality types and depression and anxiety. A total of 311 people, 194 women and 117 men, between the ages of 18-77 participated in the study. Demographic Information Form, Enneagram Personality Inventory, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory and Emotional Functioning Style Scale were used as data collection tools. Structural Equation Modeling was applied to the obtained data using SPSS Statistics 22 and Lisrel 8.51 programs. As a result of the analyzes, it was understood that emotion regulation strategies had a mediating role on the relationship between Enneagram personality types and depression and anxiety.