İndüksiyon motorlarının başlangıç tork salınımlarını sönümlendiren yeni bir sayısal devre tasarımı
A new digital circuit design to dampen the starting torque oscillations of induction motors
- Tez No: 901059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ATASOY, PROF. DR. MEHMET AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Özellikle endüstride yaygın şekilde kullanılan üç fazlı asenkron motorların rotor mili ve mile bağlı diğer mekanik parçalarında kalkış esnasında meydana gelen yüksek tork salınımları sebebiyle zamanla hasar meydana geldiği bilinmektedir. Bu hasaraların önlenmesi veya azaltılması için literatürde çok sayıda çalışma mevcuttur. Ancak mevcut yöntemler karmaşık olduğundan veya yüksek maliyetli olduğundan her yerde kullanılamamaktadır. Bu tezde asenkron motorun kalkış torku, fazlardan biri direkt hattan, diğer iki faz ise tetikleme açılarının zamana bağlı bir algoritmayla kontrollü olarak verilmesi sonucunda yumuşatılmıştır. Gerçekleştirilen çalışma laboratuvar ortamında üç fazlı 1 kW asenkron motorda test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürle kıyaslandığında oldukça iyidir. Ayrıca tasarlanan devre ve yol verme algoritması mevcut yol verme yöntemlerine göre daha basit ve düşük maliyet ile kontrol sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that the rotor shaft and other mechanical parts connected to the shaft of three-phase induction motors, which are widely used in industry, are damaged over time due to high torque oscillations during take-off. There are many studies in the literature to prevent or reduce these damages. However, existing methods cannot be used everywhere due to their complexity or high cost. In this thesis, the starting torque of the induction motor is softened by controlling one of the phases from the direct line and the other two phases by controlling the triggering angles with a time-dependent algorithm. The study was tested in the laboratory on a three-phase 1 kW induction motor. The results obtained are quite good compared to the literature. In addition, the designed circuit and starting algorithm show that it provides simpler and low-cost control compared to existing starting methods.