Üniversite öğrencilerinde sosyal onay ihtiyacının yordayıcısı olarak toplumsal cinsiyet rolleri tutumu ve sosyal medya kullanımının rolü
The role of gender role attitudes and social media usage as predictors of social approval needs in university students
  1. Tez No: 901071
  2. Yazar: HALENUR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin sosyal onay ihtiyaçlarının yordanmasında toplumsal cinsiyet rolleri tutumu ve sosyal medya kullanımının rolünü belirlenmesidir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma veri seti İstanbul ilindeki üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler aracılığıyla elde edilmiştir. Katılımcılar, 249'u kadın, 161'i erkek olmak üzere 410 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmada 'Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği', 'Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği' ve 'Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği' kullanılmıştır. Demografik bilgiler için 'Kişisel Bilgi Formu' oluşturulmuştur. Ölçeklerden elde edilen puanların analizinde; frekans ve yüzdelikler, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre; toplumsal cinsiyet rolleri tutumu ve sosyal medya kullanımının cinsiyete göre farklılık gösterdiği, sosyal onay ihtiyacı alt boyutlarından olumlu izlenim bırakmanın cinsiyete göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Sosyal onay ihtiyacının ve alt boyutları olan başkalarının yargılarına duyarlılık ile sosyal geri çekilmenin yaşa göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Pearson Korelasyon Analizi sonucunda, üniversite öğrencilerinin sosyal onay ihtiyacı puanları ile sosyal medya kullanımı arasında pozitif yönde, toplumsal cinsiyet rolleri tutumu arasında negatif ilişki tespit edilmiştir. Çoklu Regresyon Analizi sonucuna göre ise toplumsal cinsiyet rolleri tutumu ve sosyal medya kullanımının sosyal onay ihtiyacı üzerinde anlamlı yordayıcı etkisinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the role of gender role attitudes and social media usage in predicting university students' social approval needs. The relational survey model, a quantitative research method, was employed. Data for the study were obtained from students enrolled in universities in Istanbul. The study group consisted of 410 university students, with 249 females and 161 males. The“Social Approval Needs Scale,”“Gender Role Attitudes Scale,”and“Social Media Usage Scale”were utilized in the study. A“Personal Information Form”was created for demographic information. Frequency and percentages, t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and multiple regression analysis were used to analyze the scores obtained from the scales. According to the findings of the study, while gender role attitudes and social media usage varied by gender, only the sub-dimension of positive impression management within the social approval needs scale showed a significant difference by gender. It has been observed that social approval needs and its sub-dimensions, namely sensitivity to others' judgments and social withdrawal, show significant differences by age. According to the Pearson Correlation Analysis, there was a positive relationship between university students' social approval needs scores and their social media usage, while a negative relationship was found with gender role attitudes. Moreover, the Multiple Regression Analysis results indicated a significant predictive effect of gender role attitudes and social media usage on social approval needs.