Üniversite öğrencilerinde gönül ilişkisinde şiddete yönelik tutumlar ile toplumsal cinsiyet rolleri, bağlanma boyutları, benlik saygısı ve sosyal onay arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships among intimate partner violence attitudes, gender roles, dimensions of attachment, self-esteem and need for social approval in college students
  1. Tez No: 524880
  2. Yazar: RANA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ DUY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rolleri, bağlanma boyutları, benlik saygısı ve sosyal onay ihtiyacının flört şiddetine yönelik tutumlarını yordayıcı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Anadolu Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde okuyan toplam 842 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak için Yakın ilişkilerde şiddete Yönelik Tutum Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Kişisel Bilgi Formu ve Sosyal Onay Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde betimleyici istatistikler, bağımsız örneklemler için t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ve Doğrusal Çoklu Hiyerarşik Regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analizler sonucunda, flört şiddeti tutum puanının şiddet alt boyutunun kadın ve erkek üniversite öğrencilerinde farklılaşmadığı; istismar, kontrol alt boyutları ve toplam şiddet düzeyinin erkeklerde daha fazla olduğu görülmüştür. Yapılan bir dizi hiyerarşik regresyon analizleri sonucunda, toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumların 5 alt boyutunun flört şiddetine yönelik tutumların yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Bağlanma boyutlarından kaçınan bağlanma, şiddet alt boyutunu yordarken; istismar ve kontrol alt boyutlarını ise kaygılı bağlanmanın yordadığı bulunmuştur. Benlik saygısı değişkeninin flört şiddetinin alt boyutu olan şiddet ve istismarı yordayıcı olmadığı, ancak kontrol alt boyutunu yordadığı bulunmuĢtur. Bu bulgular alanyazındaki bulgular çerçevesinde tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the current research was to investigate the predictive role of gender roles, attachment styles, self-esteem and social approval in attitudes toward dating violence among college students. The participants of the study were 842 college students, who are studying at different faculties of Anadolu University. The instruments of the study were The Intimate Partner Violence Attitude Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, the Gender Roles Attitudes Scale, Experience in Close Relationships Inventory-II, Social Confirmation Scale and Personal Information Form developed by the researcher was used to collect the data of the study. In order to analyze the data gathered from 727 participants, Independent-samples t-test, one-way analysis of variance, sequential hierarchical regression anlaysis were empolyed, and descriptive statistics and Pearson correlation coefficients were computed. Group comparisons showed that a viloence subscale scores are not differ regarding gender, however, there is difference between female and male students with regard to control dimension and total scores in favor of male students. To find out predictive role of gender role attitudes, attachment styles, self-esteem and social approval in attitudes toward dating violence among college students, sequential hierarchical regression anlaysis were used and the findings yielded that predictive role of all five dimensions of gender role attittudes in dating violence attitudes showed variance regarding the dimension of it. As avoidant attachment style is a significant predictor of violence dimension of dating violence, anxious attachment style significantly predicted abuse and control dimensions. Self-esteem is a predictor of control dimension, but not for abuse and violence dimensions.