Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin satın alma süreçlerinin yürütülmesinde e-tedarik modeli
E-procurement model in the execution of purchasing processes of public administrations within the scope of central government
- Tez No: 901098
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Kamu Yönetimi, Maliye, Information and Records Management, Public Administration, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerin tedarik süreçlerinde kullanılması e Tedarik uygulamalarını ortaya çıkarmıştır. Artık dünya genelindeki birçok gelişmiş ülkenin kamu tedarik süreçlerinde, geleneksel tedarik yöntemleri yerine, kaynakların ekonomik ve verimli kullanıldığı, ihtiyaçların ise daha hızlı bir şekilde karşılanabildiği e Tedarik uygulamaları kullanılmaktadır. Çalışmada, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin satın alma süreçlerinin yürütülmesinde, mevcut mevzuat ve kullanılan elektronik uygulamalar açısından değerlendirilmesi yapılmış ve e-Tedarik uygulamalarının kamusal alanda kullanılabilirliğine yönelik literatür incelemelerine ve ülke uygulamalarına yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise bir model önerisi sunularak Türkiye kamu e Tedarik sürecine ilişkin bir yol haritası çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of today's technological developments in purchasing processes has revealed e-Tender applications. Now, in the public procurement processes of many developed countries around the world, e-Procurement applications are used instead of traditional procurement methods, where resources are used economically and efficiently and needs can be met more quickly. In the study, the procurement processes of public administrations within the scope of central government were evaluated in terms of current legislation and electronic applications used. Moreover literature reviews and country practices regarding the usability of e-Procurement applications in the public arena are included. In the last part of the study, a model proposal is presented and a road map for the Turkish public e Procurement process is drawn.