Die Bedeutung der 'Belt and Road Initiative' Chinas für Europa
Çin'in 'Kuşak ve Yol Girişimi'nin Avrupa için önemi
  1. Tez No: 901162
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERNST STRUCK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, International Trade, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürlerarası Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çin hükûmeti tarafından 2013 yılında başlatılan Kuşak ve Yol Girişimi (KYG), altyapı projelerine kapsamlı yatırımlar aracılığıyla kıtalar arası bağlanırlığı teşvik etme ve katılımcı ülkelere ekonomik, siyasi ve sosyal alanlarda iş birliği fırsatları yaratma amacını gütmektedir. Kuruluşundan bu yana, Çin'in Avrupa'ya yaptığı yatırımlar, tamamen reddedilmekten KYG'ye aktif katılıma kadar çeşitli tepkilere yol açmıştır. Ancak son dönemde yaşanan uluslararası gelişmeler, Avrupa'nın Çin'e yönelik stratejisinin yeniden belirlenmesine ilişkin ortak çağrıyı güçlendirmiş ve Çin ile olası bir“decoupling”ve“de-risking”tartışmasını gündeme getirmiştir. Çin'in KYG ile birlikte artan etkisine karşılık olarak Avrupa Birliği tarafından alınan tedbirler kapsamında“Küresel Geçit Girişimi”kurulmuş ve“Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru”nun (IMEC) oluşumuna katkı sağlanmıştır. Bu çalışma, mevcut uluslararası gelişmeler ve sorunlar ışığında KYG'nin, AB'nin Çin ile olan dış ticareti açısından önemini belirlemeyi ve bunun“Küresel Geçit”ve“IMEC”girişimleri tarafından ne ölçüde etkilenebileceğini ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaçla, veri toplama sürecinde uzmanlar ile görüşmeler, bir diğer ifadeyle mülakatlar, gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler içerik analizi tekniği kullanılarak sistematik bir şekilde çözümlenmiştir. Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar, KYG'nin altyapı bağlantılarının gelişmesine ve Avrupa-Çin ticari ilişkilerinin artmasına neden olduğunu göstermiştir. AB, artan taşımacılık performansına bağlı olarak üçüncü ülkelerle olan dış ticaretini artırabilmiştir. Öte yandan, ticaret ortaklarının çeşitlendirilmesinde KYG'nin bir etkisi olmamıştır. KYG'nin bir sonucu olarak Avrupa'nın Çin'e giderek daha bağımlı hale geldiği ve bu girişimin AB-Çin ticari ve ekonomik ilişkilerinde artan bir dengesizliğe yol açtığı tespit edilmiştir. Çinli şirketler KYG aracılığıyla Avrupa pazarına daha rahat erişim sağlarken, Avrupalı şirketlerin Çin pazarına erişiminde kısıtlamaların sürdürüldüğü görülmüştür. Pazara erişimdeki bu eşitsizlikler, AB'nin Çin ile olan ticaret açığını derinleştirmiştir. Ancak Avrupa ve Çin tarafında gözlemlenen eğilimler doğrultusunda ticaret dengesinin zaman içerisinde daha dengeli bir hale geleceği öngörülmüştür. Çalışma aynı zamanda Avrupa içinde ve dışında faaliyet gösteren Avrupalı şirketlerin, KYG'nin bir sonucu olarak rekabet avantajlarını ve pazar paylarını Çin'in devlet destekli şirketlerine karşı kaybettiklerini ortaya koymuştur. Bunların yanı sıra AB'nin Çin ile en temel sorununun, teknolojik liderlik konusunda Çin ile rekabete girmiş olması olduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda Çin'in“Dijital İpek Yolu”nun, artan güvenlik endişeleri nedeniyle çoğu Avrupa ülkesi için bir seçenek oluşturmadığı gözlemlenmiştir. Çalışmada, Avrupa ülkelerinin KYG'ye ilişkin beklentilerinin ekonomik ve siyasi açıdan yeterli düzeyde karşılanamadığı sonucuna varılmıştır. KYG'nin Avrupa için ne bir kazan-kazan durumu sağladığı ne de bir oyun değiştirici olarak görülebileceği değerlendirilmiştir. AB'nin“de-risking”önlemleri sonuç verebilecek olsa da Avrupa'nın Çin'den tamamen ayrışması mümkün görülmemiştir. Bunun nedeni Çin ile olan karşılıklı bağımlılıkların ve Çin'in uluslararası alandaki etkisinin fazlasıyla artmış olmasıdır. Öte yandan,“Küresel Geçit”ve“IMEC”girişimlerinin KYG'ye bir alternatif oluşturmadığı tespit edilmiştir. Ancak Avrupa Birliği'nin tespit edilen sorunların üstesinden gelmesi halinde, KYG'nin Avrupa'nın Çin ile olan dış ticareti açısından değer kaybına uğrayabileceği öngörülmüştür. Avrupalı şirketlerin henüz tamamıyla AB destekli ticaret yollarına ve altyapı projelerine erişim sağlayamadıkları için, KYG'nin altyapı ağını kullanmaya devam edecekleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its launch by the Chinese government in 2013, the“Belt and Road Initiative”(BRI) has pursued the goal of promoting intercontinental connectivity through extensive investment in infrastructure projects and creating opportunities for economic, political and social cooperation with the countries involved. Since its inception, Chinese investment in Europe has elicited varied reactions, ranging from outright rejection to active participation in the BRI. However, recent international developments have reinforced the common call for a reorientation of the European China strategy and have brought the discussion around a possible decoupling and de-risking of China to the fore. Two of the measures that have been taken in response to China's growing influence within the BRI are the founding of the“Global Gateway Initiative”and the participation in the initiation of the“India-Middle East-Europe Economic Corridor”(IMEC). The aim of this study is to determine the importance of the Belt and Road Initiative for European foreign trade with China against the background of current developments and challenges, and to examine the extent to which this could be influenced by the“Global Gateway”and“IMEC”initiatives. For data collection, guideline-based expert interviews were conducted and then systematically evaluated using qualitative content analysis. The findings of the study indicate that the BRI has led to improved infrastructure connectivity and intensified trade relations between the EU and China. The EU has also been able to increase its foreign trade with third countries as a result of the enhanced transport capacity. Conversely, the diversification of trading partners has not been affected by the Initiative. It has been determined that as a consequence of the BRI, Europe has become increasingly dependent on China, with a growing imbalance in EU-China trade and economic relations. While Chinese companies have gained improved access to the European market as a result of the BRI, there are still restrictions on European companies' access to the Chinese market. These unequal market access opportunities have further exacerbated the existing trade deficit with China. However, the observed trends on both the European and Chinese sides indicate that the trade balance will gradually rebalance. The study shows that European companies, both within and outside Europe, have experienced a decline in their competitive advantages and market shares against state-subsidised companies from China as a result of the BRI. However, the main challenge for the EU is the competition with China for technological leadership, which is why the“Digital Silk Road”is not a viable option for most European countries due to growing security concerns. The study concludes that the expectations of the European countries regarding the BRI have not been adequately fulfilled, either economically or politically. The BRI does not represent a win-win situation, nor can it be regarded as a game changer for Europe. While de-risking measures can be effective, a complete decoupling from China is not expected. The interdependencies with China and its influence in the international arena have already grown to a significant extent. It became clear that“Global Gateway”and“IMEC”do not represent an alternative to the BRI. However, should the European Union succeed in overcoming the challenges identified, the BRI could experience a considerable loss of importance for European foreign trade with China. As European companies will not be able to fully rely on EU-supported trade routes and infrastructure projects until then, they will continue to use the BRI infrastructure network.