Fâtih Dîvânı'nda kelime grupları
Word group's in Fâti̇h Dîvâni
- Tez No: 901165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma Fâtih Dîvânı'nın tümünü kapsamaktadır. Bu çalışma XV. yy. şairi olan Fâtih'in dili üzerine yapılmıştır. Dil bilimin bir alt dalı olan sözcükbilimin yöntemleriyle sanatçıların eserlerinde kullandıkları sözcüklere, sözcük gruplarına dair verilere ulaşılır.“Sanatçı sözlükleri”denilen sözlüklerle sanatçıların üslûbu, yaşamları ve onların yaşadıkları devrin kültürel birikimi hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Buradan yola çıkılarak Fâtih Sultan Mehmed Han'ın hayatı, edebî şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Devamında kelime grupları hakkında açıklama yapılıp sonrasında Fâtih Dîvânı'nda yer alan kelime grubu çalışmasına geçilmiştir. Fâtih'in Türkçe Dîvânı'nda yer alan kelime grupları belli bir düzen çerçevesinde açıklanarak verilmiştir. Fâtih'in Dîvânı'nda kullandığı kelimeler ve kelime grupları nelerdir? Hangi kelimeleri nerede ve ne sıklıkla kullanıyordu? sorularından yola çıkılarak hazırlanan bu çalışma Fâtih Dîvânı'nın kelime gruplarını ve kullanılış sıklıklarını tespit etme amacını taşımaktadır. Çalışmanın diğer aşamasında metin sayfaları tek tek taranarak kelime grupları tespit edilmiş ve bu kelimelerin geçtiği satır numaraları belirtilmiştir. Çalışmada sayısal verileri ortaya çıkarmak üzere kelime gruplarının sayıları ve kullanılma sıklığı bir tablo hâlinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study covers the entire Fatih Divan. This work dates back to the 15th century. century. It was made on the language of the poet Fatih. With the methods of lexicology, a sub-branch of linguistics, data about the words and word groups used by artists in their works are obtained. With the dictionaries called“artist dictionaries”, information is obtained about the style of the artists, their lives and the cultural accumulation of the period in which they lived. Based on this, information is given about the life, literary personality and works of Fatih Sultan Mehmed Khan. Afterwards, an explanation was made about the word groups and then the study of the word groups in Fatih Divan was started. The word groups in Fatih's Turkish Divan are explained and given in a certain order. What are the words and word groups used by Fatih in his Divan? Which words did he use, where and how often? This study, prepared based on the questions, aims to determine the word groups and their frequency of use in the Fatih Divan. In the other stage of the study, word groups were identified by scanning the text pages one by one and the line numbers where these words appeared were indicated. In the study, the number of word groups and their frequency of use are presented in a table to reveal numerical data.