Nesîmî'nin Türkçe Dîvânı'ndaki kelime grupları ve kip ekleri (İlk on gazel)
Word groups and modal suffixes in nesimi's Turkish Divan (The top ten gazels)
  1. Tez No: 901166
  2. Yazar: MEHMET VAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dil, yeryüzünde insanlık tarihinin en büyük buluşlarından biridir. Anlaşma, iletişim kurma işlevlerini üstlenen insanlara aktarımı kolaylaştıran bunu kurallar ile yapan dilin kendisidir. Tüm bunları gerçekleştiren dilin çeşitli yapıları vardır. Bunları da kelime olarak adlandırırız. Bazen kelime, iletişimde tek başına yetersiz kaldığında birden çok çok kelime yan yana gelir ve kelime grubunu oluşturur. Bir araya gelerek dil birimi oluşturan kelime grupları, dilimizde geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu geniş alanın incelenmesi, tanımlanması, sınıflandırılması da bir ihtiyaç halini ortaya çıkarmıştır. Seyyid Nesimî'ın hayatı, edebi şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgi verilip Türkçe Divânı ve kelime gruplarıyla ilgili olan bu çalışmada açıklamalar yapılmıştır. Nesimî'in Türkçe divanında yer alan kelime grupları belli bir düzen çerçevesinde verilmiştir. Nesimî, XIV. yy şairidir ve yaşadığı yüzyıl itibariyle Türk edebiyatında önemli bir yer tutmaktadır. Şairin hazırladığı Türkçe divan üzerine çalışma yapılmış, kelime grupları araştırılmıştır. Nesimî'nin hayatı, edebi şahsiyeti ve Türkçe divanında yer alan kelime grupları hakkında bilgi verilmiştir. Kelime grupları bilgilendirilmesinden sonra divanda yer alan kelime grubu çalışmasına geçilmiştir. Daha sonra fiil grubunda kip ekleri incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Language is one of the biggest invention of the history of humanity under the sun. It is the language itself taking on the functions of agreement, communication, facilitating transmission to human and doing so by means of the rules. There are variety of structures of the language bringing about all these. When, sometimes, the word falls short in communication, several words come together and constitute a group of word. The groups of word, constituting an unit of language by coming together, has a wide range in our language. Examining, defining and classifying of this broad area has also created a necessity. In this research, by giving information about Seyyid Nesimî's life, literary personality and his works, it is stated about Turkish divan and word groups. Nesimî's word groups in Turkish divan are presented in specific order. Nesimî is a poet of XIVth century and has an important place in Turkish divan as of the century he lived. A study is carried out on Turkish divan which is prepared by the poet and word groups are investigated. It is given information about Nesimî's life, literary personality and word groups in Turkish divan. Following the information which is stated about word groups, it is led in word groups in divan literature. Then, the verb class modal suffixes were examined.