Sanat ve arkeoloji müzelerinde çağdaş sergileme tekniklerinin incelenmesi
Examination of contemporary exhibition techniques in art and archaeology museums
  1. Tez No: 901176
  2. Yazar: EZGİ İLDİRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Sanat Tarihi, Archeology, Museology, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Dünyada ve ülkemizde müzecilik alanında son yıllarda hızla değişimler yaşanmakta, gelişmeler olduğu görülmektedir. Çağdaş müzecilikte yeni kavramlar, mekanlar ve sergileme biçimleri ortaya çıkmaktadır. Günümüzde müzelerin geleneksel sergileme yöntemlerinin yanı sıra çoğunlukla teknoloji destekli olan çağdaş sergileme tekniklerini kullanıldığı görülmektedir. Bu teknikler sayesinde müzelerin ziyaretçiye ulaşması daha kolay hale gelmekte ve ziyaretçilerin müzeye yönelik algıları daha olumlu bir yönde ilerlemektedir. Ülkemizde de dünyada yaşanan bu değişimlere paralel yönde bir gelişim görülmekte; müzelerde daha ziyaretçi odaklı, iletişim ve etkileşimi ön plana alan, ziyaretçinin müze deneyiminde aktif rol aldığı çağdaş sergileme teknikleri kullanılmaktadır. Tez çalışması ile sanat müzeleri ve arkeoloji müzelerinin çağdaş müzecilik anlayışı kapsamında kullandığı uygulamaların incelenerek açıklanması, güncel anlamda sanat ve arkeoloji müzelerindeki çağdaş sergileme tekniklerinin tespit edilmesi, karşılaştırılarak analiz edilmesi, bu konuda görüşlerin belirtilmesi, sorunlara çözüm ve öneri getirilmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamında müzecilik, çağdaş müzecilik ve çağdaş sergileme teknikleri kavramları irdelenmiş, dünyada ve ülkemizde çağdaş sergileme tekniklerinin örnekleri incelenmiş ve seçilen örneklem dahilinde nitel ve nicel araştırmalar yürütülerek elde edilen veriler ışığında bulgular detaylı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, rapid changes and developments have been taking place in the field of museums in the world and in our country. New concepts, spaces and exhibition formats are emerging in contemporary museology. Today, it is seen that museums use modern exhibition techniques, mostly supported by technology, in addition to traditional exhibition methods. Owing to these techniques, it becomes easier for museums to reach visitors and the visitors' perceptions of the museum progress in a more positive direction. In our country, a development parallel to these changes experienced in the world is also seen; contemporary exhibition techniques that are more visitor-oriented, that prioritize communication and interaction, and that allow visitors to take an active role in the museum experience are used in museums. The aim of this thesis is to examine and explain the practices used by art museums and archaeological museums within the scope of contemporary museology, to identify contemporary exhibition techniques in art and archaeological museums, to compare and analyze them, to express opinions on this subject, and to provide solutions and suggestions for problems. Within the scope of the thesis, the concepts of museology, contemporary museology and contemporary exhibition techniques were examined, examples of contemporary exhibition techniques in the world and in our country were examined and the findings were explained in detail in the light of the data obtained by conducting qualitative and quantitative research within the selected sample.