Japon mitolojisi ve toplumunda aile yapısı
Family structure in Japanese mytholoji and society
- Tez No: 901177
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Japon Mitolojisi'ndeki çift yaratıcı kamiler olan İzanagi ve İzanami'nin aile yapısına etkisini konu edinmektedir. Bu bağlamda Japon kültürü için en önemli kaynak olan mitoloji, yeryüzünün yaratıcı kamileri İzanagi ve İzanami, kutsal metinler ve çift kamilerinin Japon aile yapısı üzerine kurduğu etkiler ele alınmıştır. Giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşan çalışmada, giriş bölümü araştırmanın konusu, önemi, amacı ve araştırma yapılırken kullanılan yöntem ve kaynaklar üzerinde ayrılmıştır. Birinci bölümde ise eldeki mevcut kaynaklar çerçevesinde Japon mitolojisi ve tarihi süreci incelenmiştir. İkinci bölümde de İzanagi ve İzanami'nin mitolojik süreci ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda İzanagi ve İzanami'nin yeryüzüne iniş süreci, evlilikleri, çocukları, ölümden sonra yaşanılan durumlar ele alınmıştır. İzanagi ve İzanami'nin etkilediği Japon kültürünün aile yapısına değinilmiştir. Çalışma, eldeki verilerin analiz edilip değerlendirildiği sonuç kısmı ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the impact of the creator deities, Izanagi and Izanami, on the family structure in Japanese mythology. In this context, mythology, which is the most important source for Japanese culture, along with the earth's creator deities Izanagi and Izanami, holy texts, and the influence of these deities on the Japanese family structure, are examined. In the study, which consists of an introduction, two main sections and a conclusion, the introduction section is devoted to the subject of the research, its importance, purpose and the methods and resources used during the research. In the first part, Japanese mythology and historical process were examined within the framework of the available resources. In the second chapter, the mythological process of Izanagi and Izanami was tried to be revealed. In this context, the process of Izanagi and Izanami's descent to earth, their marriages, children, and the situations experienced after death are discussed. The family structure of Japanese culture, influenced by Izanagi and Izanami, was mentioned. The study ended with the conclusion part, where the available data were analyzed and evaluated.