İnternet haberciliği ve değişen habercilik pratikleri: Bursa örneği
Internet journalism and changing journalism practices: Bursa example
- Tez No: 901175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OSMAN OLKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Haber halkı bilgilendirmek, var olan sorunları dile getirmek amacıyla yapılmaktadır. Her dönemin kendine ait bir haber verme, haberi iletme şekli olmuştur. Tarih boyunca haber verme araçları git gide gelişmiş ve teknolojiyle birlikte seri üretim başlayarak geniş kitlelere daha hızlı şekilde ulaşmıştır. Gazetelerin ortaya çıkmasından sonra kitlesel haberleşme de hız kazanmıştır. Özellikle teknolojinin hızlı gelişmesi haberleşme alanında yukarı yönde bir ivme meydana getirmiştir. Radyo, televizyon ve ardına gelen internet ile habere ulaşım kolaylaşmıştır. Bu da her yeni teknolojiyle birlikte haber pratiklerinin değişip, dönüşmesine neden olmuştur. Özellikle internetin habercilik anlamında kullanılması ile birlikte pasif izleyici aktifleşmiş ve haber üretim süreçlerinin bizzat içinde yer almaya başlamıştır. Çalışmada internetin habercilik pratiklerine etkileri üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu amaçla haberde güvenirlik ve doğruluk, haberde etik, ekonomik sürdürebilirlik, içerik üretimi ve izleyici etkileşimi başlıkları altında çözümlemeler yapılmıştır. Araştırma kapsamında Bursa yerel medyasında internet haberciliği alanında görev alan kişiler ile nitel araştırma yöntemlerinden biri olan derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak görüşme yapılmıştır. Bu kapsamda katılımcılara yukarıda belirtilen başlıklar altında toplam 20 soru sorulmuş olup, cevaplar üzerinden analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda internet ile birlikte dezenformasyon ve okuyucu etkileşiminin arttığı sonucuna varılmıştır. Özellikle yerel sitelerin görünürlükleri yükselişe geçmiş, yerel topluluklar internet ile birlikte kamuoyu oluşturma gücüne ulaşmıştır. İnternet ile herkesin bir haberci olma konumuna geçmesi ve kullanıcıların yaptıkları yorumlarla kimi zaman haber sitelerindeki bilgilere katkıları haber pratiklerini olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
News is made to inform the public and express existing problems. Every period has its own way of reporting and conveying news. Throughout history, the means of informing have gradually improved, and with technology, mass production has begun and reached large masses more quickly. After the emergence of newspapers, mass communication also gained momentum. Especially with the rapid development of technology, communication has gained an upward momentum. Access to news has become easier with radio, television and, later, the Internet. This has caused news practices to change and transform with each new technology. Especially with the use of the internet in journalism, the passive audience has become active and started to take part in the news production processes. Within the scope of this study, we focused on the effects of the Internet on journalism practices. For this purpose, analyzes were made under the headings of reliability and accuracy in news, ethics in news, economic sustainability, content production and audience interaction. Within the scope of the research, in-depth interview technique, one of the qualitative research methods, was used with people working in the field of internet journalism in Bursa local media. In this context, a total of 20 questions were asked to the participants under the headings I mentioned above, and analyzes were made based on the answers. As a result of the study, it was concluded that disinformation increased with the internet, but reader interaction increased. In particular, the visibility of local sites has increased, and local communities have gained the power to form public opinion with the internet. With the Internet, everyone has become a journalist and their comments and contributions to information on news sites have had a positive impact on news practices.