Bir popüler kültür ürünü: Çizgi film Pokemon
A Popular culture product: Animated film Pokemon
  1. Tez No: 120663
  2. Yazar: TANER ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEZBAN GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
151 ÖZET Popüler kavramının en genel anlamı, yaygın olarak beğenilen ve tüketilen herşeydir. Günlük yaşama, günlük yaşamın ihtiyaçlarına cevap veren ve göreceli olarak kısa ömürlü olan herşeyi kapsamaktadır. Popüler kültür ise gündelik hayatın kültürüdür. Modern dönemin pek çok düşünürü tarafından ele alınan popüler kültür, Batı'nın batılılaşmasının gerçekleştiği 16. ve 17. Yüzyıldan itibaren Avrupa ülkelerinde folk kültüründen daha gelişken, daha orijinal, kentlerden ve kentli yaşamdan kaynaklanan ve üretim koşulları da folk kültüründen çok farklı bir kültür olarak ortaya çıkmıştır, özellikle Batı'da 1850'lere dek, bir karşı kültür işlevi gören popüler kültür giderek kitle kültürünün etkisi altına girmiştir. Kitle kültürü kavramı, kitle toplumu kavramıyla bitişik bir kavramdır. Kitle kültürü, kitle iletişiminin olduğu modern kitle toplumunun tipik kültürü olarak nitelenir. Popüler kültür ise bu kitle kültüründen önceki halkın kültürü olarak görülür. Kitle kültürü bir çok açıdan eleştirilen bir kültürdür. Bu kültüre en ağır eleştiri Frankfurt Okulu üyelerinden gelmiştir. Frankfurt Okulu üyeleri kitle kültürünün yapay bir kültür olduğunu ve bilinç endüstrisi yoluyla da yanlış gereksinimler uyandıran, pasifleştiren bir kültür olduğunu dile getirirler. Popüler kültür ürünleri toplumsal yaşamın genel geçer kurallarını toplumsal etiği, egemen kültürün siyasal ve kültürel yapısının yeniden üretimi için yine toplumsal sistem ve kitle iletişim araçları tarafından üretilmektedir. Bu bağlamda popüler bir kültür ürünü olan çizgi filmler yaygınlaşan kitle iletişim araçlarının da etkisiyle çocukların vazgeçemediği bir eğlence olmuştur. Çizgi film ayrı ayrı yapılmış çok sayıda resmin tek tek filme alınmasından sonra bunların bir hareket yanılsaması yaratmak üzere ekranda ardı sıra gösterilmesiyle gerçekleştirilir. Çizgi filmin etkinliği karakterlerinden kaynaklanır. Çizgi film karakterleri özellikle çocuklarda152 özdeşleşme ve yakınlık doğurur. Pokemon da bir çizgi film olarak çocuklarda özdeşleşmeyi sağlayan unsurları barındıran bir çizgi filmdir. Pokemon İngilizce“Pocket Monster”(Cep Canavarları) sözcüğünün kısaltılmışıdır. 1996 yılında Japon Nintendo firması tarafından önceleri bir oyun olarak tasarlanan Pokemon daha sonra çizgi film haline getirilerek çocukların gözdesi oldu. Pokemonları bir takım şirin, mitolojik yaratıklar olarak nitelemek mümkün. Pokemonların herbirinin kendine özgü bir gücü var ve Pokemonlar ateş, su, elektrik, bitki gibi pek çok türe ayrılıyor. Çizgi filmde yaklaşık on yaşlarında bir çocuk olan Ash Ketchum ve arkadaşlarının maceraları anlatılıyor. Pokemonlar bizim hayatımıza da tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi çizgi film yoluyla girdi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de izlenme ve tüketim rekorları kıran film içerdiği şiddet unsuru nedeniyle, bir takım olumsuz gelişmelerin ardından yasaklandı. Kitle İletişim araçlarının hemen hemen her alana girdiği günümüzde genellikle çocukların kullandığı bir araç olarak etkilenmenin daha ön plan çıktığı televizyon ve benzeri kitlesel araçların olumlu ve olumsuz yönde bir çok etkisi olabilmektedir. Pokemon çizgi filmi ilk bakışta masum gibi görünse de şiddetin sürekli yeniden üretim ve sunumunu gösteren içeriğiyle çocuklar için zararlıdır. Çocuklar zihinsel süreçlerindeki özelliklerden dolayı izlediklerini yetişkinler gibi algılayamamakta ve yetişkinlerden farklı etkilenmektedir. Unutulmamalı ki insan kişiliği, çocuk yaşlarda oluşmaya başlar. Pokemon yalnızca buz dağının görünen kısmıdır, toplumun geleceğinde söz sahibi olan herkes üzerine düşeni yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
153 SUMMARY In its most often encountered use, popular means widely loved and very much used. This adjective describes everything that meets daily life's requirements and all needs that's relatively short lived. And popular culture is every day culture. Popular culture, which has been studied by quite a big number of modern-day philosophers, has shaped up as a culture much more different than folk culture in originality and has it sources in urban life and very different production requirements. It is much more different than folk culture seen in European countries since the sixteenth and the seventeenth centuries when the West began its true Westernisation. Popular culture, which has functioned as anti-culture especially up until the 1850's has eventually come under the influence of mass culture. The concept of mass culture has a lot to do with the masses. Mass culture is depicted as the typical culture of modern masses where we have mass comminication whereas popular culture has been defined as public culture that came before mass culture. Mass culture has been criticised from many viewpoints and the most severe criticism it got came from the Frankfurt school adherents. These philosophers point out that mass culture is a synthetic culture and that it creates wrong needs and passivates people thru industry of conscience. Popular culture works are produced to remodel generally valid rules of social life, social ethics and the restructure dominant culture's political and cultural make-up by nonetheless utilising social order and mass communication devices. In this context, animated pictures which come as popular culture products have made for entertainment for children who, what with widespread use of mass comminication devices, are developing an ever increasing demand. An animated film, following integration of many separately drawn pictures into a series is so made up that projection onto a screen of these separate pictures one after the other is realised to create motionalmisperception. An animated film's effectiveness finds its source in its characters. Animated film characters create identification and closeness, especially in children. Being what it is, Pokemon has got elements which children identify themselves with. Pokemon is abbreviation for“pocket monster”in English. At first designed as a play and crated in 1996 by t he Japanese company Nintendo, it was later made into an animated picture and thus became children's favorite. We can qualify pokemon characters as a group of lovely and mythological creatures. Each and every pokemon character has got individual power and represents either fire, water, electricity or a plant. They are very varied. The picture tells the adventurous story of a boy of ten and his friends. Pokemon characters came into our life by way of films just as they did in other countries. It got a record number of film-watchers and a record box-office. Despite all these record numbers, it was banned because of its content of crude and harsh behavior and violence, following a number of negative reactions from the public. Today, as we see more and more of mass communication devices come into almost every field of life, TV and similar mass communication devices could have some good and some bad influence on children because they are the ones who use taken the most. Even if Pokemon loked, at first glance, quite unsuspicious and unhurmful, it would surely do harm to children because of its continuous production and supply of bad power and violence. Children, because of the special character of their mental processes, con not perceive things in the same way as their parents and they are therefore affected differently. One should remember that human personality starts taking shape at childhood. Pokemon is only the visible part of the iceberg; each and every person with power and authority to shape the future of a society, should take their part of responsibility and do what is expected from them without abstention. :*£ir«»«***