İran' da Türk giyim ürünlerinin satışı ve İranlı müşterilerin giyim endüstrisine ve Türk markalarına yönelik tutumun değerlendirilmesi
Sales of Turkish clothing products in Iran and evaluation of Iranian customers' attitude towards the clothing industry and Turkish brands
  1. Tez No: 901178
  2. Yazar: NAVID NOROUZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İran'ın giyim pazarı yüzeysel olarak incelendiğinde, İran'ın milli üretiminin desteklenmesi amacıyla, Türk giyim eşyasının ithal edilmemesine ilişkin kanunların varlığına rağmen, İran'ın giyim pazarı yıllardır bu ülke adına çeşitli Türk markaları ve taklit ürünlerle doldurulmuştur. İranlı tüketicilerin görüşlerinden de İran mallarının düşük fiyata rağmen Türk mallarının itibarı ve kalitesine göre iyi bir yere sahip olmadığı sonucuna varılabiliyor. Bu araştırmada İran'daki Türk giyim satışlarının değerlendirilmesi ve İranlı tüketicilerin Türk giyim sektörüne ve Türk markalarına yönelik tutumu araştırılmıştır. Bu araştırma amaç ve yöntem açısından betimleyici ve ilişkili olarak uygulanmıştır. Araştırmanın istatistiksel evrenini oluşturan 223 kişi örneklem olarak seçilmiştir. Bu araştırma için on iki hipotez oluşturulmuş ve IBM SPSS ver. 27.0 gerçekleştirilmiş ve hipotezler ki-kare yöntemiyle test edilmiştir. Sonuçlara göre İranlı müşterilerin Türk kıyafeti satın almalarındaki temel motivasyonu bu giysinin yüksek kalitesidir. İran'a Türk kıyafetleri ithal etme lisansının Türkiye'ye gelen İranlı turist hacmi üzerinde özel bir etkisi olmayacak. İran'a Türk giyim ithalatı lisansı alınması ve iki ülke İran ve Türkiye'nin bu alanda ticari ve yönetimsel iş birliği ve ticari planlaması yapılması, İranlı ve Türk giyim üreticileri arasında rekabetçi bir pazarın oluşturulması her iki ülkenin ticari kalkınmasına faydalı olacaktır. Her iki ülkenin ekonomisine de pek çok fayda sağlayacak ve İran'ın hazır giyim sektörünün durumunu iyileştirecektir.
Özet (Çeviri)
When Iran's clothing market is examined superficially, despite the existence of laws against the import of Turkish clothing in order to support Iran's national production, Iran's clothing market has been filled with various Turkish brands and imitation products on behalf of this country for years. From the opinions of Iranian consumers, it can be concluded that despite the low price, Iranian goods do not have a good place compared to the reputation and quality of Turkish goods. In this research, the evaluation of Turkish clothing sales in Iran and the attitude of Iranian consumers towards the Turkish clothing industry and Turkish brands were investigated. This research was applied as descriptive-related in terms of purpose and method. 223 people, who constitute the statistical universe of the research, were selected as samples. Twelve hypotheses were created for this research and IBM SPSS ver. 27.0 was carried out and the hypotheses were tested with the chi-square method. According to the results, the main motivation of Iranian customers in purchasing Turkish clothing is the high quality of this clothing. The license to import Turkish clothing to Iran will not have a special impact on the volume of Iranian tourists coming to Turkey. Obtaining a Turkish clothing import license to Iran, commercial and administrative cooperation and commercial planning between the two countries Iran and Turkey in this field, and creating a competitive market between Iranian and Turkish clothing manufacturers will be beneficial to the commercial development of both countries. It will bring many benefits to the economies of both countries and improve the situation of Iran's garment industry.