The obstacles to women's political participation and higher education in Somalia
Somali'de kadınların siyasal katılımının ve yükseköğretimin önündeki engeller
- Tez No: 901190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞUAYİP TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Antik Yunan, Mısır ve Mezopotamya'dan günümüze tarihsel paralellikler çizerek, Somali'de kadınların siyasi katılımı ve yükseköğretim önündeki engelleri araştırmaktadır. Tarihsel olarak, kadınlar sık sık siyasi katılımdan dışlanmış ve küçükler veya köleleştirilmiş bireyler olarak görülmüşlerdir. Eğitim hakkı, özellikle yükseköğretim, kadınların siyasete katılmaları ve karar alma süreçlerine dahil olmaları için çok önemlidir. Bu nedenle, kapsamlı bir literatür incelemesi ve analiz yapılmış, tarihi metinler, eğitim politikaları ve kadınların siyasi katılımına dair çağdaş çalışmalar incelenmiştir. Bulgular, kadınların tarihsel olarak kültürel normlar, cinsiyet ayrımcılığı ve eğitime ve kaynaklara sınırlı erişim nedeniyle siyasi katılımda önemli engellerle karşılaştığını göstermektedir. Yükseköğretim, kadınlara siyasi katılım için gerekli ağlar, bilgi ve becerileri sağlamakta kritik bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Kadınların siyasi katılımının, demokratik süreçler, politika oluşturma ve marjinal grupların ihtiyaçlarının karşılanması üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Çalışma, eğitim önündeki engellerin kaldırılmasının ve kadınların siyasi katılımlarını artırmak için yükseköğretimin teşvik edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Kadınların siyasette aktif katılımını sağlamak, Somali'de demokrasiyi ilerletmek ve kapsayıcı yönetim sağlamak için elzemdir. Bulgular, kadınların eğitimi ve siyasi güçlendirilmesine yönelik devam eden çabaların eşitlikçi ve etkili karar alma süreçlerini desteklemede gerekli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the obstacles to women's political participation and higher education in Somalia, drawing historical parallels from Ancient Greece, Egypt, and Mesopotamia to modern times. Historically, women were often excluded from political participation and regarded as minors or enslaved individuals. The right to education, particularly higher education, is crucial for empowering women to engage in politics and decision-making processes. So, a comprehensive literature review and analysis were conducted, examining historical texts, educational policies, and contemporary studies on women's political participation. The findings indicate that women historically faced significant obstacles to political participation due to cultural norms, gender discrimination, and limited access to education and resources. Higher education emerged as a critical factor in providing women with the necessary networks, information, and skills for political engagement. Women's political involvement was shown to positively impact democratic processes, policy-making, and addressing the needs of marginalized groups. The study highlights the importance of removing barriers to education and promoting higher education for women to enhance their political participation. Ensuring women's active involvement in politics is essential for advancing democracy and achieving inclusive governance in Somalia. The findings underscore the need for continued efforts to support women's education and political empowerment to foster equitable and effective decision-making.