Fen eğitiminde harmanlanmış öğrenmenin akademik başarıya etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The effect of blended learning on academic achievement in science education: A meta-analysis study
  1. Tez No: 901191
  2. Yazar: GİZEM CANBULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Geçmişten günümüze bilim ve teknolojide gelişmeler ve değişimler yaşanmaktadır. Bilim ve teknolojideki gelişmelerle birlikte insanların ihtiyaçları da değişmektedir. Bu durum onların yaşamlarını ve eğitim süreçlerini etkilemektedir. Teknolojik gelişmeler yeni öğrenme yaklaşımlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu yaklaşımlardan biri de harmanlanmış öğrenme yaklaşımıdır. Bu çalışmanın amacı harmanlanmış öğrenmenin fen eğitiminde akademik başarıya etki düzeyini meta-analiz yöntemi ile belirlemektir. Bu amaçla eğitim alanında yaygın olarak kullanılan WoS, ERIC ve Scopus veri tabanları taranmıştır. Harmanlanmış öğrenme yaklaşımının geleneksel öğrenmeye karşı etkililiğini karşılaştıran 2005-2023 yılları arasında yayınlanmış 26 deneysel çalışma meta-analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Etki büyüklüklerinin dağılımının heterojen olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, sonuçlar yayım yanlılığı olmadığını göstermiştir. Genel etki büyüklüğü rastgele etkiler modeline göre analiz edilmiştir. Sonuçlar harmanlanmış öğrenme yaklaşımının fen başarısı üzerinde orta düzeyde pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There have been developments and changes in science and technology from past to present. The needs of people change with the developments in science and technology. This situation affects their lives and education processes. Technological developments have led to the emergence of new learning approaches. One of these approaches is blended learning approach. The aim of this study is to determine the effect level of blended learning on academic achievement in science education by meta-analysis method. For this purpose, WoS, ERIC and Scopus databases, which are widely used in the field of education, were scanned. A meta-analysis of 26 experimental studies, published between 2005 and 2023, was conducted with the objective of evaluating the effectiveness of the blended learning approach in comparison to traditional learning. It was determined that the distribution of effect sizes was heterogeneous. Moreover, the results indicated that there was no publication bias. The overall effect size was analysed according to the random effects model. The results show that the blended learning approach has a medium-level positive effect on science achievement.