Kadınların siyasal katılımı üzerinde sivil toplum kuruluşlarının rolü: Kastamonu ili örneği
The role of civil society organizations in women's political participation: The case of Kastamonu province
  1. Tez No: 1009395
  2. Yazar: EMEL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KENAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Political Science, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Kastamonu ilinde siyasi parti kadın kollarına üye kadınların siyasal yaşama katılım deneyimlerini, sivil toplum kuruluşlarıyla kurdukları ilişkileri ve siyasal temsiliyete yönelik algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, kadınların siyasal katılımının yalnızca bireysel tercihlerle açıklanamayacağı; toplumsal cinsiyet rolleri, yerel sosyo-kültürel yapı ve ekonomik koşullar gibi çok boyutlu etkenlerin bu süreçte belirleyici bir bağlam oluşturduğu varsayımına dayanmaktadır. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde tasarlanmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılmış; Kastamonu ilinde siyasi parti kadın kollarına üye 20 kadın ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve katılımcıların siyasal katılım süreçlerine ilişkin deneyimleri, algıları ve değerlendirmeleri bütüncül bir biçimde incelenmiştir. Bulgular, eğitim düzeyi ve yaş arttıkça siyasal farkındalık ile katılım isteğinin güçlendiğini göstermektedir. Buna karşılık düşük gelir düzeyi, yoğun ev içi sorumluluklar, bakım yükü ve zaman kısıtı gibi yapısal faktörlerin kadınların siyasal yaşama aktif katılımını zorlaştırdığı tespit edilmiştir. Katılımcı ifadeleri ayrıca ataerkil toplumsal ilişkiler, küçük yerleşim birimlerine özgü sosyal baskı biçimleri ve siyasal öz-yeterlilik algısındaki kırılganlığın kadınların siyasal temsili üzerinde etkili olabildiğine işaret etmektedir. Öte yandan kadın kollarının ve sivil toplum faaliyetlerinin katılımcılar açısından bir sosyalleşme, güçlenme ve kamusal görünürlük alanı oluşturduğu anlaşılmaktadır. Yerel düzeyde rol model olarak algılanan kadın siyasetçilerin varlığı ise siyasal cesareti artıran ve adaylık eğilimini güçlendiren bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Sonuç olarak çalışma, Kastamonu örneğinde kadınların siyasal yaşama katılımının tek bir değişkenle açıklanamayacak kadar çok katmanlı bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Eğitim, ekonomik koşullar, aile yapısı, kültürel normlar ve temsil deneyimi kadınların siyasetle kurduğu ilişkiyi birlikte şekillendirmektedir. Bu yönüyle araştırma, kadınların siyasal katılımını yerel bağlamda deneyimsel ve yapısal boyutlarıyla ele alarak literatüre alan temelli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the political participation experiences of women who are members of political party women's branches in Kastamonu, as well as their relationships with civil society organizations and their perceptions of political representation. The study assumes that women's political participation cannot be explained solely by individual preferences; rather, it is shaped by multiple structural, cultural, and socio-economic factors within a specific local context. The research was designed within a qualitative research framework. Data were collected through semi-structured interviews conducted with 20 women who are members of the political party's women's branches in Kastamonu. The data were analyzed using thematic analysis in order to explore participants' experiences, perceptions, and evaluations regarding their political participation processes in a comprehensive manner. The findings indicate that higher levels of education and age are associated with increased political awareness and willingness to participate. Conversely, structural factors such as low income, heavy domestic responsibilities, caregiving burdens, and time constraints were identified as significant obstacles to women's active involvement in political life. Participants' narratives also highlight the influence of patriarchal social relations, social pressure specific to small communities, and fragile perceptions of political self-efficacy on women's political representation. On the other hand, women's branches and civil society activities appear to function as spaces of socialization, empowerment, and public visibility for participants. The presence of local female role models was perceived as an important motivating factor that enhances political courage and strengthens candidacy intentions. In conclusion, the study demonstrates that women's political participation in Kastamonu cannot be explained by a single variable but is shaped by the interaction of educational, economic, cultural, and structural factors. By analyzing women's political participation within a local context and through experiential and structural dimensions, this research contributes to the existing literature with a field-based perspective.